NaStyku.pl

Nie ma chętnych do pracy w policji. Rośnie liczba wakatów

Brakuje chętnych do pracy w policji. W służbach mundurowych w całej Polsce lawinowo rośnie liczba wakatów. Kryzys dotknął także Komendę Powiatową Policji w Zgorzelcu, w której do obsadzenia są 23 stanowiska.
W Komendzie Powiatowej Policji w Zgorzelcu są 23 wakaty.
W Komendzie Powiatowej Policji w Zgorzelcu są 23 wakaty.

Jedni odchodzą, drudzy niechętnie przychodzą

Coraz więcej komend boryka się z brakami kadrowymi. Podobnie jest na Dolnym Śląsku, gdzie do końca tego roku w 4 naborach planuje się przyjąć 292 osoby. Tylko w Komendzie Powiatowej Policji w Zgorzelcu do obsadzenia są 23 wakaty i jak się okazuje liczba ta może jeszcze wzrosnąć. – Z początkiem tego roku, tj. 5 stycznia 2018 roku ze służby odeszło 5 funkcjonariuszy, natomiast z dniem 8 stycznia pracę zakończył 1 policjant. Obecnie 4 mundurowych rozważa możliwość przejścia na emeryturę – informuje Oficer Prasowy KPP Zgorzelec mł. asp. Agnieszka Goguł.

W ubiegłym roku służbę w zgorzeleckiej jednostce rozpoczęło 10 nowych funkcjonariuszy. W tym roku nikt jeszcze nie został zatrudniony. Policjantów nadal jest zbyt mało, a ich obowiązki muszą wykonywać inni policjanci.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Podczas naborów nie ma zbyt wielu chętnych. Kandydaci nie zgłaszają się już tak jak przed laty. Zapewne wiąże się to z zarobkami, które na początku nie są zbyt wysokie. Początkujący funkcjonariusz odbywający szkolenie podstawowe otrzymuje wyposażenie w wysokości 1838,70 zł netto plus dodatek za wysługę lat. W tym okresie nie ponosi jednak kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Po zakończeniu kursu policjant otrzymuje 2614,68 zł "na rękę". Do tego należy doliczyć dodatek za wysługę lat. Jak widać zarobki nie odzwierciedlają charakteru tego zawodu. Wynagrodzenie w policji jest porównywalne z wypłatą, jaką otrzymują pracownicy w dyskontach spożywczych. W naszym regionie pod względem zarobków dużo atrakcyjniejsza jest też praca po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, na którą decyduje się coraz więcej osób. Kolejnym powodem są coraz mniejsze przywileje. Jeszcze kilka lat temu policjant mógł przejść na emeryturę po 15 latach służby, teraz po 25 i po 55. roku życia. Chęci podjęcia służby nie sprzyja także możliwość narażenia zdrowia, a nawet życia, praca w weekendy, święta oraz nadgodziny.

Policjanci szukają pracowników w urzędach pracy i szkołach

Jak informuje mł. asp. Agnieszka Goguł, Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu podejmuje szereg działań, których celem jest pozyskiwanie kandydatów do służby. Ogłoszenia publikowane są w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgorzelcu oraz na terenie kraju, organizowane są spotkania z kandydatami, podczas których szczegółowo omawiane są poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego. W szkołach średnich na terenie powiatu zgorzeleckiego przeprowadzane są pogadanki profilaktyczne, podczas których młodzież jest informowana o trwającej rekrutacji. Dzielnicowi z KPP Zgorzelec oraz jednostek terenowych w trakcie obchodów rejonów służbowych również propagują służbę w policji. Komenda we własnym zakresie opracowała materiały promocyjne, które trafiły do sekretariatów urzędów, placówek i szkół średnich na terenie naszego powiatu. Informacja o naborze umieszczona jest także na stronie internetowej zgorzeleckiej komendy. W zakładce głównej "Służba w policji " dostępna jest informacja o trwającym aktualnie naborze oraz warunkach, jakie powinni spełniać kandydaci.

Kto może pełnić służbę w policji?

- Przy przyjmowaniu dokumentów aplikacyjnych do służby w policji, pracownicy komórki kadrowej każdorazowo w sposób szczególny zwracają uwagę kandydatów na konieczność przygotowania się do poszczególnych etatów procedury kwalifikacyjnej. Każdy z kandydatów otrzymuje informator z opisem procedury kwalifikacyjnej oraz szereg innych materiałów – wyjaśnia policjantka.

Służbę w policji może pełnić:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
  • który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  • korzystający w pełni z praw publicznych;
  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
  • ponadto osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z kilku etapów. Krok pierwszy to złożenie dokumentów niezbędnych do przyjęcia (podanie o przyjęcie do służby w policji skierowane do komendanta wojewódzkiego wraz z wypełnionym kwestionariuszem, dyplomy i świadectwa pracy, książeczka wojskowa). W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Najpierw weryfikowane są złożone dokumenty. Później kandydaci zapraszani są na test wiedzy zawierający 40 pytań oraz egzamin sprawnościowy. Najlepsi zostają zakwalifikowani na testy psychologiczne, następnie na rozmowę kwalifikacyjną. Ostatnim etapem jest komisja lekarska.

 

Znajdą się chętni?

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również