NaStyku.pl

Najpierw covid, teraz małpia ospa. Minister Zdrowia zapowiada kwarantannę dla zakażonych nową chorobą

Przypadki małpiej ospy odnotowano w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugali. Z kolei jako pierwszy rząd Belgii zdecydował się na wprowadzenie kwarantanny dla chorych. A jak sytuacja wygląda w Polsce?
Shutterstock
Shutterstock

Oswiliśmy się ze słowem "kwarantana" ze względu na epidemię wirusa SARS-COV2, jednak przebywanie w zamknięciu przez wiele dni nie jest czymś przyjemnym. Kiedy ponownie pada to słowo, zwłaszcza z ust Ministra Zdrowia wiele osób się wzdryga. Tym razem dotyczy choroby pochodzącej z Afryki i zwanej małpią ospą. 

Jakie są objawy małpiej ospy?

Małpia ospa najczęściej występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej. Ludzie przeważnie zarażają się nią od wiewiórek, szczurów, małp. Aby doszło do zakażenia od człowieka, konieczny jest bliski kontakt z chorym, np. intymny albo z rzeczami zanieczyszczonymi wydzielinami pacjenta. Choroba ta nie ma nic wspólnego z ospą wietrzną, popularną chorobą wieku dziecięcego. Bliżej jej do ospy prawdziwej. 

Objawy małpiej ospy to gorączka, ból głowy i mięśni. Po kilku dniach na skórze pojawiają się grudki i strupy. Choroba z reguły mija po 2-3 tygodniach, najczęściej leczy się jedynie objawy jak gorączka i pęcherze. Śmiertelność w przypadku tej choroby wynosi 1 proc. 

Małpia ospa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii 

Małpia ospa pojawiła się już w 24 krajach, najwięcej przypadków odnotowano do tej pory w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Europie jako pierwsza obowiązek kwarantanny dla chorych wprowadziła Belgia. W Wielkiej Brytanii osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, są proszone o poddanie się samoizolacji przez 21 dni, ale nie ma takiego obowiązku. Ze względu na pojawiające się przypadki zachorowań na małpią ospę w Europie, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia dotyczące hospitalizacji w przypadku potencjalnych zakażeń wirusem w Polsce. 

Kto trafi na kwarantannę w Polsce? 

Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i mówi, że w Polsce nie ma zagrożenia stanem epidemiologicznym w związku z małpią ospą , rząd jednak podejmuje działania prewencyjne. Do tej pory nie odnotowano przypadku małpiej ospy w Polsce. Kto może wobec tego i w jakiej sytuacji trafić na kwarantannę? 

W przypadku potencjalnego zakażenia nowe rozporządzenie ministerstwa zdrowia nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Ponadto w rozporządzeniu zapisano obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na małpią ospę, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie. Rozporządzenie wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na małpią ospę lub pozostawania w styczności z wirusem. Kwarantanna w takim przypadku będzie trwać 21 dni, tak jak w przypadku Eboli, ospy prawdziwej czy gorączki krwotocznej. 

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało również zakup szczepionek na ospę prawdziwą.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również