Oswiliśmy się ze słowem "kwarantana" ze względu na epidemię wirusa SARS-COV2, jednak przebywanie w zamknięciu przez wiele dni nie jest czymś przyjemnym. Kiedy ponownie pada to słowo, zwłaszcza z ust Ministra Zdrowia wiele osób się wzdryga. Tym razem dotyczy choroby pochodzącej z Afryki i zwanej małpią ospą.
Jakie są objawy małpiej ospy?
Małpia ospa najczęściej występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej. Ludzie przeważnie zarażają się nią od wiewiórek, szczurów, małp. Aby doszło do zakażenia od człowieka, konieczny jest bliski kontakt z chorym, np. intymny albo z rzeczami zanieczyszczonymi wydzielinami pacjenta. Choroba ta nie ma nic wspólnego z ospą wietrzną, popularną chorobą wieku dziecięcego. Bliżej jej do ospy prawdziwej.
Objawy małpiej ospy to gorączka, ból głowy i mięśni. Po kilku dniach na skórze pojawiają się grudki i strupy. Choroba z reguły mija po 2-3 tygodniach, najczęściej leczy się jedynie objawy jak gorączka i pęcherze. Śmiertelność w przypadku tej choroby wynosi 1 proc.
Małpia ospa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii
Małpia ospa pojawiła się już w 24 krajach, najwięcej przypadków odnotowano do tej pory w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W Europie jako pierwsza obowiązek kwarantanny dla chorych wprowadziła Belgia. W Wielkiej Brytanii osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, są proszone o poddanie się samoizolacji przez 21 dni, ale nie ma takiego obowiązku. Ze względu na pojawiające się przypadki zachorowań na małpią ospę w Europie, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia dotyczące hospitalizacji w przypadku potencjalnych zakażeń wirusem w Polsce.
Kto trafi na kwarantannę w Polsce?
Na razie minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i mówi, że w Polsce nie ma zagrożenia stanem epidemiologicznym w związku z małpią ospą , rząd jednak podejmuje działania prewencyjne. Do tej pory nie odnotowano przypadku małpiej ospy w Polsce. Kto może wobec tego i w jakiej sytuacji trafić na kwarantannę?
W przypadku potencjalnego zakażenia nowe rozporządzenie ministerstwa zdrowia nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Ponadto w rozporządzeniu zapisano obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na małpią ospę, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie. Rozporządzenie wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na małpią ospę lub pozostawania w styczności z wirusem. Kwarantanna w takim przypadku będzie trwać 21 dni, tak jak w przypadku Eboli, ospy prawdziwej czy gorączki krwotocznej.
Ministerstwo zdrowia zapowiedziało również zakup szczepionek na ospę prawdziwą.