Niezmienna jest tylko idea – uszczęśliwianie dzieci. W Zgorzelcu swoje święto najmłodsi obchodzili 2 czerwca. Tego dnia teren przy Miejskim Domu Kultury zamienił się w krainę zabawy i nieograniczonej wyobraźni.
Tematem przewodnim imprezy był teatr. Do miasta zawitały teatry "Małe Mi" oraz "Centrum Uśmiechu". Dzieci mogły obejrzeć trzy spektakle. Pierwszy pt. "Fintikluszki" przeniósł dzieci w świat zapomnianych przypowiastek, obyczajów, wierszyków i przyśpiewek zebranych w wędrownym kramie z opowieściami. Aktorzy wskrzesili świat wielkoludów i domowych skrzatów. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazano przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni zaaranżowanych przez Karolinę Cichą (laureatkę Nowej Tradycji 2013). W drugim przedstawieniu pt. "Mundial w Owocowie" główną rolę odegrała postać Pana Gwizdka, który wraz z Owocami, w muzyczny sposób uświadamiał najmłodszych, że aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawyki żywieniowe są bardzo ważne w rozwoju przyszłego mistrza, którym może zostać każdy! W trzeciej opowieści pt. "Tuwim Julek" aktorzy z dystansem i humorem ukazali dzieciństwo znakomitego poety Juliana Tuwima. Nie obyło się również bez gier i zabaw. Towarzystwo do ruchu porwały animatorki z grupy artystycznej TIK-TAK.
Nietypową atrakcją dla najmłodszych było wspólne odsłonięcie wraz burmistrzem 300-letniego zegara słonecznego. Zegar datowany jest na rok 1715 i pochodzi z nieistniejącego domu przy ul. Lubańskiej 4. Inicjały G.L. oznaczają prawdopodobnie Georga Lochmanna, właściciela wspomnianej posesji, który w roku 1739 przeniósł zegar z innej, nieznanej lokalizacji. Budynek, na którym umieszczony był zegar został rozebrany w połowie lat 90, a sam zegar przeleżał w magazynie Muzeum Łużyckiego do roku 2015. Z inicjatywy Piotra Gruszczyńskiego został odrestaurowany, a w 2018 roku ustawiony w pobliżu boisk sportowych przy Miejskim Domu Kultury.
Zegar mierzy czas słoneczny, jakim posługiwano się do XIX wieku. Współcześnie używa się czasu strefowego, który w okresie zimowym odpowiada czasowi słonecznemu południka 15°, który przebiega przez Zgorzelec. Takie położenie miasta daje łatwość używania tego 300-letniego zegara zgodnie z czasem zimowym. W okresie letnim wystarczy do jego wskazania dodawać 1 godzinę. Ponadto w różnych porach roku zegar może spóźniać się lub śpieszyć do około kwadransa, co spowodowane jest subtelnościami ruchu Ziemi wokół Słońca po elipsie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!