NaStyku.pl

Najmłodsi świętowali w plenerze

Dzień Dziecka to szczególny dzień, który jest celebrowany niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.
Teatralny Dzień Dziecka - zdjęcie nr 6
Teatralny Dzień Dziecka - zdjęcie nr 6

Niezmienna jest tylko idea – uszczęśliwianie dzieci. W Zgorzelcu swoje święto najmłodsi obchodzili 2 czerwca. Tego dnia teren przy Miejskim Domu Kultury zamienił się w krainę zabawy i nieograniczonej wyobraźni.

Tematem przewodnim imprezy był teatr. Do miasta zawitały teatry "Małe Mi" oraz "Centrum Uśmiechu". Dzieci mogły obejrzeć trzy spektakle. Pierwszy pt. "Fintikluszki" przeniósł dzieci w świat zapomnianych przypowiastek, obyczajów, wierszyków i przyśpiewek zebranych w wędrownym kramie z opowieściami. Aktorzy wskrzesili świat wielkoludów i domowych skrzatów. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazano przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni zaaranżowanych przez Karolinę Cichą (laureatkę Nowej Tradycji 2013). W drugim przedstawieniu pt. "Mundial w Owocowie" główną rolę odegrała postać Pana Gwizdka, który wraz z Owocami, w muzyczny sposób uświadamiał najmłodszych, że aktywność fizyczna oraz odpowiednie nawyki żywieniowe są bardzo ważne w rozwoju przyszłego mistrza, którym może zostać każdy! W trzeciej opowieści pt. "Tuwim Julek" aktorzy z dystansem i humorem ukazali dzieciństwo znakomitego poety Juliana Tuwima. Nie obyło się również bez gier i zabaw. Towarzystwo do ruchu porwały animatorki z grupy artystycznej TIK-TAK.

Nietypową atrakcją dla najmłodszych było wspólne odsłonięcie wraz burmistrzem 300-letniego zegara słonecznego. Zegar datowany jest na rok 1715 i pochodzi z nieistniejącego domu przy ul. Lubańskiej 4. Inicjały G.L. oznaczają prawdopodobnie Georga Lochmanna, właściciela wspomnianej posesji, który w roku 1739 przeniósł zegar z innej, nieznanej lokalizacji. Budynek, na którym umieszczony był zegar został rozebrany w połowie lat 90, a sam zegar przeleżał w magazynie Muzeum Łużyckiego do roku 2015. Z inicjatywy Piotra Gruszczyńskiego został odrestaurowany, a w 2018 roku ustawiony w pobliżu boisk sportowych przy Miejskim Domu Kultury.

Zegar mierzy czas słoneczny, jakim posługiwano się do XIX wieku. Współcześnie używa się czasu strefowego, który w okresie zimowym odpowiada czasowi słonecznemu południka 15°, który przebiega przez Zgorzelec. Takie położenie miasta daje łatwość używania tego 300-letniego zegara zgodnie z czasem zimowym. W okresie letnim wystarczy do jego wskazania dodawać 1 godzinę. Ponadto w różnych porach roku zegar może spóźniać się lub śpieszyć do około kwadransa, co spowodowane jest subtelnościami ruchu Ziemi wokół Słońca po elipsie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również