NaStyku.pl

Muzea zapraszają na Dzień Babci i Dziadka

Bezpłatne zwiedzanie görlitzkich muzeów przy okazji obchodzonych 21 i 22 stycznia Dni Babci i Dziadka ma już kilkuletnią tradycję.
fot. Miasto Zgorzelec
fot. Miasto Zgorzelec

Zaadaptowane przez niemieckie muzea sympatyczne polskie święta od kilku lat są okazją do wspólnego, rodzinnego odkrywania muzealnych zbiorów i zwiedzania interesujących wystaw.  

W tym roku görlitzkie muzea czekają na Babcie i Dziadków, z wnukami lub bez, w niedzielę, 21 stycznia. Gromadzone latami zbiory sztuki i historii w Kaisertrutz, Barockhaus i Muzeum Śląskim oraz niezwykłe wystawy Muzeum Przyrodniczego im. Senckerberga będą im tego dnia udostępniane  bezpłatnie, już od godziny 10.00. Muzealnicy chcą w tym dniu uhonorować dziadków i zainspirować starsze i młodsze pokolenie do spędzenia tego wyjątkowego dnia razem.

Co i gdzie….

Zbiory Historii i Kultury Miasta Görlitz
Barbakan Kaisertrutz zaprasza do historycznej podróży w czasie – od epoki lodowcowej do czasów współczesnych oraz na specjalną wystawę „Smacznego i na zdrowie!”, pełną pysznych historii, z interaktywnymi stacjami poświęconymi jedzeniu i piciu. Odwiedziny w Domu Barokowym to zaproszenie do świata baroku, ale też nauki. Dawny dom rodziny kupieckiej Amiens, gdzie mieści się placówka, w przeszłości należał do Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego, któremu miasto zawdzięcza m.in. słynne zbiory biblioteczne znane, jako Górnołużycka Biblioteka Naukowa. Zwiedzając muzeum warto zajrzeć do słynnej historycznej sali bibliotecznej, Gabinetu Fizycznego oraz Gabinetu Grafiki.

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga
Muzeum Przyrodnicze zaprasza na bezkrwawe łowy i odkrywanie tajemnic naszego regionu i nie tylko. Niezwykłe ekspozycje muzealne prezentują lokalną i egzotyczną faunę i florę, zachęcają do poznawania i odkrywania różnych gatunków zwierząt, także zamieszkujących obszary egzotycznych lasów deszczowych, którym poświęcona jest jedna z ekspozycji. Wizyta w muzealnym vivarium, czyli strefie żywych zwierząt, to świetna okazja do relaksującej obserwacji różnych gatunków ryb słodkowodnych zamieszkujących wielkie akwarium o pojemności 8 tys. litrów, ale też zaproszenie do bezpiecznego podglądania życia pozostałych 70 gatunków mieszkających tu zwierząt, jak np. brazylijska czarna płaszczka, madagaskarskie żaby pomidorowe, czy nowi lokatorzy – mrówki stepowe z Azji Południowo-Wschodniej.

Muzeum Śląskie
Poświęcone historii, kulturze i sztuce Śląska oraz jego przemianom Muzeum Śląskie szczególnie poleca spotkanie z rzemieślnikami: malarzem porcelany i koronkarką, którzy w godzinach od 14:00 do 16:00 będą prezentować swoją niezwykłą pracę w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie „Dolny Śląsk w podróży” (II piętro), w której ważną rolę odgrywa produkcja porcelany w Waldenburgu/Wałbrzychu oraz koronkarstwo w Hirschbergu/Jeleniej Górze. Wystawa zachwyci również fanów kolei, ponieważ opowiada historię Śląskiej Kolei Górskiej.

Zbiory Historii i Kultury Miasta Görlitz
Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1
Barockhaus, Neißstraße 30
godz. 10:00 – 16:00
goerlitzer-sammlungen.de

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga
Am Museum 1 / Marienplatz
godz. 10:00 – 17:00
museumgoerlitz.senckenberg.de

Muzeum Śląskie w Görlitz
Schönhof, Brüderstraße 8
godz. 10:00 – 17:00
schlesisches-museum.de

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. J.Droś

Sukces młodzieży z MDP Ruszów w OTWP

Życie
czwartek, 13 czerwca 2024, 09:42
W dniach 8-9 czerwca 2024 w Gąsawie i Biskupinie (woj. kujawsko – pomorskie) odbył się 46 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”.

Zobacz również