NaStyku.pl

Multimedialna prezentacja „Śląsk od roku 1945”

Naukowcy z Polski i Niemiec tworzą wyjątkową cyfrową prezentację poświęconą najnowszej historii i kulturze Śląska od 1945 roku do dzisiaj. Prace nad nią trwają od 2020 roku.
Wizualizacja: Agencja Faible
Wizualizacja: Agencja Faible

Śląskie Muzeum w Görlitz prezentuje przedsmak tej nowoczesnej wystawy, która ma pokazać rozwój Śląska. Nowa prezentacja dostarczy informacji na temat polityki, gospodarki, kościoła, religii, kultury, przyrody, sportu, turystyki na polskim Śląsku. Pokazana będzie również sytuacja Ślązaków w Niemczech. Liczne zdjęcia i filmy dokumentalne zabiorą oglądającego w podróż po fascynującym regionie rozciągającym się na wschód od Nysy Łużyckiej.

Fragment przyszłej prezentacji można obejrzeć na stronie internetowej muzeum do końca listopada 2021 roku pod adresem: www.schlesisches-museum.de. Dokładny adres to: https://www.schlesisches-museum.de/pl/ueber-uns/museumsprojekte/schlesien-gemeinsames-natur-und-kulturerbe/aktuelles-2. Odwiedzający stronę mogą swoje spostrzeżenia i opinie przesyłać na adres: projekt@schlesisches-museum.de.

Dla muzeum projekt ten jest okazją do poszerzenia otwartej w 2006 roku wystawy stałej o nowoczesną ofertę.

Cieszę się, że istniejąca od 15 lat ekspozycja zostanie wzbogacona w nowoczesny i atrakcyjny sposób – mówi dr. Agnieszka Gąsior, która jest dyrektorem muzeum od maja tego roku.

Opracowanie prezentacji cyfrowej jest wyzwaniem, ponieważ zamierzeniem projektu jest ukazanie historii Śląska i Ślązaków w bardzo szerokim zakresie i w wielu aspektach. Polsko-niemiecki zespół naukowców pracuje nad tym projektem od początku 2020 roku. Materiał zdjęciowy i filmowy pochodzi głównie z polskich archiwów, muzeów, agencji, stowarzyszeń i osób prywatnych. Zebrano około 4.850 fotografii, skanów, nagrań dźwiękowych i filmów dokumentalnych. Muzeum współpracuje z agencją Faible z Lipska, która realizuje tę koncepcję od strony technologicznej.

Otwarcie multimedialnej wystawy planowane jest wiosną przyszłego roku. Zwiedzający bedą mieli do dyspozycji tablety umieszczone przy siedziskach. Za pomocą tabletów uzyskają dostęp do cyfrowej prezentacji poświęconej dziejom Śląska od 1945 roku. Dzięki multimedialnej prezentacji będzie można zapoznać się z 34 tematami w formie filmów, fotogalerii, map i nagrań dźwiękowych, opatrzonych krótkimi tekstami. Prezentacja dostępna będzie w trzech językach: niemieckim, polskim i angielskim. Czas trwania całej aplikacji wynosić będzie około 120 minut. Wiedza historyczna prezentowana jest w sposób nowoczesny i przystępny dla zwiedzających w każdym wieku.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Śląsk – wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe'" realizowanego wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Projekt finansowany jest w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014–2020.

Muzeum Śląskie w Görlitz

Zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje i kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich, jak i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach regionu i jego mieszkańców od średniowiecza do końca II wojny światowej. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia czy też bogata kolekcja zdjęć.

Zdjęcie archiwalne: Muzeum Miedzi w Legnicy, Fot. Tomasz Olszewski

Zdjęcie archiwalne: Muzeum Miedzi w Legnicy, Fot. Tomasz Olszewski

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również