NaStyku.pl

Mobilne laboratoria innowacyjności w Zgorzelcu

Drukarki 3D, okulary 3D, pióro 3D, wycinarka 3D i nowoczesny sprzęt komputerowy – to wszystko znajduje się w Mobilnych Laboratoriach Innowacyjności i Usług, które stanęły przy ZSP w Zgorzelcu.
Pierwsze warsztaty w ramach projektu "TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług" w Zgorzelcu / fot. Trails
Pierwsze warsztaty w ramach projektu "TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług" w Zgorzelcu / fot. Trails

Uczniowie mają szansę nabycia umiejętności, które już niebawem mogą okazać się kluczowe chociażby na rynku pracy.

„Emilki” otworzyły drzwi do nowych technologii

10 września 2019 r. przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu (przy ul. Francuskiej 6) odbyło się uroczyste otwarcie projektu „TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług”, którego celem jest szkolenie z zakresu innowacyjnego myślenia i kreatywności. Warsztaty potrwają do 19 września i weźmie w nich udział 30 uczniów oraz 5 nauczycieli. Ostatni dzień będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Design thinking i modelowanie 3D

TRAILS+ oferuje szkolenia w zakresie innowacyjnego myślenia i kreatywności w nietypowej przestrzeni - „mobilnym laboratorium”, dysponującym w kontenerowych modułach niezbędnymi funkcjami, pomieszczeniami i sprzętem. Są to drukarki 3D, okulary 3D, pióro 3D, wycinarka 3D, sprzęt komputerowy. W ramach warsztatów uczniowie będą mieli okazję nauczyć się między innymi projektowania według metody Design Thinking oraz modelownia obiektów w 3D.

W ramach dedykowanych warsztatów dla nauczycieli przedstawione zostaną metody, które wspomagają procesy nauczania oraz projektowania innowacyjnych rozwiązań w produktach, usługach, technologiach. Takie zagadnienia mogą być użyteczne zarówno w ramach edukacji, jak i podczas wdrażania rzeczywistych projektów.

Rozwój i innowacyjność

TRAILS+ jest kontynuacją projektu flagowego TRAILS, który jako całkowicie nowatorski pomysł, realizowany od 2016 do 2018 roku odniósł ogromy sukces: w warsztatach wzięło udział prawie 800 dolnośląskich uczniów i przedsiębiorców.

Projekt stawia sobie za cel rozszerzenie istniejących programów kształcenia, poprzez ofertę innowacyjnych treningów i usług dostosowanych do potrzeb między innymi współczesnego rynku pracy. Przez udostępnienie odpowiednich form kształcenia, program stwarza młodym ludziom warunki do myślenia innowacyjnego, zwiększa szansę na ciekawą pracę i interesujące projekty. Liczymy, że projekt ma szansę przyczynić się do długofalowego, transgranicznego rozwoju gospodarki Dolnego Śląska i Saksonii.

Rozpoczęcie projektu "TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług" w Zgorzelcu / fot. Trails - Traveling Innovation Labs and Services

Rozpoczęcie projektu "TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług" w Zgorzelcu / fot. Trails - Traveling Innovation Labs and Services 

  • Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego- Department Gospodarki wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Technische Universität Dresden.
  • Okres realizacji: 01.04.2019r. – 31.03.2021r.
  • Wartość projektu: 1 097 995,92 €
  • Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej (EFRR) 85% - 933 295,94 €
  • Obszar objęty wsparciem to powiaty: jeleniogórski, bolesławiecki, jaworski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, żarski oraz Miasto Jelenia Góra.

Główne cele projektu

  • Przekazywanie umiejętności innowacyjnych młodym ludziom w szkołach w celu zakotwiczenia myślenia przedsiębiorczego i ukierunkowania na innowacyjną pracę na wczesnym etapie szkolenia zawodowego;
  • Oferowanie ukierunkowanych szkoleń i doradztwa w zakresie innowacji dla MŚP jako nośników zrównoważonego rozwoju gospodarczego , wspieranie kreatywnych innowacji w zakresie produktów, procesów i usług;
  • Łączenie działań innowacyjnych szkół i MŚP po obu stronach granicy poprzez synchronizację treści i działań a) między przedsiębiorstwami i szkołami, a także b) między uczestnikami z Polski i Saksonii.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również