Zgorzeleccy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu zgorzeleckiego podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy metodą „na policjanta”.
Metoda „na policjanta” wciąż skuteczna
Pomimo licznych apeli i kampanii społecznych oszustwa metodą „na wnuczka” lub „policjanta” wciąż są skuteczne. Przekonała się o tym mieszkanka Świętochłowic w województwie śląskim, do której zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie rozmowy oszust wykorzystał presję czasu oraz zdenerwowanie kobiety i nakłonił ją do uczestnictwa w tajnej policyjnej akcji, której celem miało być zatrzymanie nieuczciwych pracowników banku. W ten sposób kobieta przelała 230 tys. zł na wskazane przez przestępcę rachunki bankowe.
Trop wiódł aż do powiatu zgorzeleckiego
Funkcjonariusze z Górnego Śląska natychmiast zajęli się okolicznościami tego przestępstwa. Ustalono, że trop sprawcy wiedzie do powiatu zgorzeleckiego.
Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, w wyniku pracy operacyjnej, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. To 43-letni mieszkaniec naszego powiatu oraz jego 34-letni kolega. Dodatkowo młodszy z zatrzymanych posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany – wyjaśnia podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.
Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Na wiosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu sąd wobec młodszego z mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Nie daj się oszukać, ostrzeż inne osoby
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się utratą oszczędności, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad.
- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Apelujemy o zachowanie ostrożności i czujności w kontaktach z obcymi! Nigdy nie przelewajmy pieniędzy obcym osobom! Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy na wskazane rachunki bankowe – przestrzega policjantka.