NaStyku.pl

Mieszkańcy Lubina i Bogatyni oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Czworo mieszkańców Lubina i Bogatyni odpowie przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Oskarżeni zajmowali się kradzieżą samochodów na terenie Dolnego Śląska i Niemiec.Wg prokuratury mają na swoim koncie kradzieże aut o wartości 2 mln zł.
zdjęcie ilustracyjne / Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
zdjęcie ilustracyjne / Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Rejonowa w Lubinie zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą samochodów na terenie Dolnego Śląska i Niemiec w 2018 r. oraz na początku 2019 r.. Wg śledczych pojazdy miały być demontowane, a po usunięciu numerów identyfikacyjnych sprzedawane. Grupa ma na swoim koncie kradzież sześciu aut, o łącznej wartości 1 849 020 zł.

Prokurator oskarżył w tej sprawie cztery osoby, w tym Łukasza L. o kierowanie grupą przestępczą (czyn z art. 258 § 3 k.k.) oraz o kierowanie dokonywaniem kradzieży z włamaniem do pojazdów (czyny z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 279 § 1 k.k.). Pozostałych trzech mężczyzn oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (czyn z art. 258 § 1 k.k.) oraz o dokonanie kradzieży z włamaniem i zabór  sześciu samochodów tj. popełnienia czynów z art. 279 § 1 k.k. - wyjaśniła Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Policja wpadła na trop grupy 30 października 2018 r. Wówczas na drodze pod Lubinem ścigali podejrzanego o kradzież w Niemczech samochodu marki AudiSQ7. Domniemany sprawca porzucił pojazd i uciekł do Lau.

W toku śledztwa w tej sprawie prowadzonego przez KPP w Lubinie i nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie, funkcjonariusze w jednej z miejscowości położonej w gminie Chocianów, podczas przeszukania posesji, ujawnili  samochód marki Audi A4 pochodzący z kradzieży z włamaniem  oraz bardzo dużą ilość części samochodowych  wymontowanych z uprzednio  zabranych pojazdów, których kradzieże objęte są niniejszym śledztwem jak i innym procesem karnym toczącym się przeciwko członkom grupy przed innym sądem. Na terenie tej posesji zatrzymano dwóch członków tej grupy przestępczej – dodała rzeczniczka.

Wg prokuratury część kradzionych w Niemczech samochodów było przywożonych na wymienioną posesję, gdzie dokonywano rozbiórki oraz usuwania znaków identyfikacyjnych. Niektóre pozostawiano w innych umówionych miejscach na terenie kraju. Policji udało się odzyskać w całości trzy skradzione pojazdy – jeden w pościgu, drugi na wymienionej posesji, a trzeci Mercedes Sprinter pod Lubinem na posesji an lezącej do rodziców jednego z oskarżonych.

W ramach kierowanej przez Łukasza L. grupy przestępczej funkcjonował ścisły podział ról. Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania oskarżonego kierującego dokonywaniem przestępstw przez członków tej grupy, zabezpieczono obciążające go dowody rzeczowe. Istotnymi dowodami obciążającymi wszystkich oskarżonych, a w tym czwartego oskarżonego w tej sprawie, są także uzyskane billingi rozmów telefonicznych prowadzonych przy wykorzystaniu licznych zabezpieczonych telefonów – wyjaśniła Lidia Tkaczyszyn.

Oskarżeni to mieszkańcy Lubina i okolic oraz Bogatyni. Nie przyznają się oni do popełnienia zarzucanych im czynów. Za każde przestępstwo kradzieży z włamaniem i zabór pojazdu grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, za kierowanie grupą przestępczą Łukaszowi L. grozi  kara pozbawienia wolności od roku do lat 10,  a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Piąty ustalony członek tej grupy przestępczej poszukiwany jest przez prokuraturę do niniejszej sprawy w odrębnym postępowaniu.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Odzyskany przez policjantów motocykl marki Honda / fot. KPP Zgorzelec

Odzyskano skradziony na terenie Niemiec motocykl i skuter

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 11:58
Policjanci ze zgorzeleckiej grupy NYSA, na jednej z posesji w gminie Sulików, odnaleźli motocykl oraz skuter pochodzące z kradzieży na terenie Niemiec. Wartość odzyskanych pojazdów to prawie 8 tys. zł. Zatrzymano 32-latka, który odpowie za paserstwo.
Otwarta naczepa tira przewożącego kartony z workami na śmieci / fot. KPP Zgorzelec

Nieudany skok na tira... z workami na śmieci

Życie
piątek, 03 lipca 2020, 13:39
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu zatrzymali parę, która włamała się do naczepy samochodu ciężarowego i ukradła karton worków na śmieci. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem.

Zobacz również