NaStyku.pl

Metody "na wnuczka" i "na policjanta". Na co zwracać uwagę.

Najważniejsza jest świadomość możliwości pojawienia się tego typu scenariusza. Najczęściej spotyka on osoby mieszkające samotnie, starsze lub chore. Oszustwa "na wnuczka" lub "na policjanta" nadal dotykają Polaków. Przed czym się przestrzegać?
telefon
telefon

Cechy wspólne obu metod:

- Opierają się na manipulacji 

- Wykorzystują bezbronność

- Działają świetnie w przypadku problemów z pamięcią ofiary

- Wszystko zaczyna się telefonem

- Rozmówcy wprowadzają presję czasu

 

Metoda na wnuczka

 

Przy metodzie "na wnuczka” wykonywany jest telefon. Osoba podaje się za kogoś bliskiego/przyjaciela. Po zdobyciu jak największej ilości informacji i zaufania prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze, które ma przekazać osoba, do której dzwoni oszust mają zostać wykorzystane w pilnej operacji lub innej nagłej potrzebie. Oszuści w trakcie rozmowy umiejętnie manipulują rozmówcą tak, by zbliżyć się jak najbardziej i zapewnić o czystych intencjach.

Metoda na policjanta

Oszustwo "na policjanta” często wygląda następująco: Dzwoniący podaje się za funkcjonariusza mundurowego, podaje wymyślone nazwisko, numer funkcjonariusza i inne wymyślone szczegóły osobiste. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą. Mówi, że nieznana osoba ma dostęp do danych w jednym z banków i oszczędności życi rozmówcy są zagrożone a następnie przestępca informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby pokrzywdzony wypłacił określoną sumę pieniędzy z banku i przekazał ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta. Z uwagi na zaufanie, jakim społeczeństwo darzy Policję, podawane dane przez oszusta nie są w żaden sposób weryfikowane, bo wydają się w pełni wiarygodne. 

Działanie profilaktyczne

Ukradzione tymi metodami pieniądze są niezwykle trudne do odzyskania. Nawet prywatny detektyw, adwokat i ich kooperacja ze służbami mundurowymi to często ledwie niewielka szansa na odzyskanie pieniędzy, dlatego apelujemy: 

Wszystkie dziwne, niespodziewane telefony powinny wzbudzać czujność seniorów, osób chorych i samotnie mieszkających. 

Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Policjanci NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Prosimy o informowanie wszystkich seniorów o możliwości wyłudzenia od nich pieniędzy. Powiedzmy im jak się zachować w przypadku, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości gotówki. Starajmy się zwrócić uwagę na ich łatwowierność i zaufanie jakim darzą obce osoby.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również