Celem inicjatywy jest zachęcenie osób, które obserwują u siebie pogorszenie wzroku, do podjęcia aktywnych działań w kierunku diagnozy i leczenia zaćmy, a także przekazanie wiedzy na temat tej choroby i jej wpływu na jakość życia.
Badania
Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy będą przeprowadzane 24.11.2021, w Szkole Podstawowej nr 2 (obok Hali Sportowej) przy ul. Zgorzeleckiej 29 w Pieńsku.
Badania, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, odbywać się będą w godzinach 10.00 -18.00.
Liczba miejsc jest ograniczona - zapisy na badania będą prowadzone o godz. 10.00.
Zakres badania okulistycznego wykonywanego podczas akcji: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenie ostrości wzroku z korekcją wg odczytu z autorefraktometru, badanie w lampie szczelinowej, bez mydriazy, badanie dna oka.
Zaćma w województwie dolnośląskim
Na podstawie danych epidemiologicznych można szacować, że na zaćmę w województwie dolnośląskim rocznie zapada około 69,5 tys. osób[1]. Tymczasem liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, a pandemia dodatkowo bardzo negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji. W 2020 roku było ich 21 806, blisko 36 procent mniej niż w 2019 roku (33 936), a dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się na podobnie niskim poziomie, co w roku ubiegłym (z danych NFZ wynika że w okresie od stycznia do czerwca 2021 w województwie dolnośląskim wykonano 11 210 zabiegów usunięcia zaćmy).[2]
Skąd taki spadek?
Pacjenci z zaćmą albo wypadli z kolejki, bo nie zgłosili się na zabieg w wyznaczonym terminie i nie ustalili nowego terminu, albo zostali zdiagnozowani, ale zrezygnowali z leczenia z obawy przed COVID-19. Spora grupa chorych w ogóle nie została zdiagnozowana z powodu problemów z dostępem do lekarza POZ, a bez skierowania od lekarza POZ nie można zapiać się na wizytę w poradni okulistycznej z kontraktem z NFZ. Sytuację dodatkowo pogarszają długie kolejki do poradni okulistycznych, które nie zmniejszają się mimo zniesienia limitów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).
Nie bez znaczenia jest również brak wiedzy o tym, że skierowanie na refundowany zabieg usunięcia zaćmy może wystawić lekarz udzielający świadczeń poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. wizyta prywatna). Wielu pacjentów zdecydowałoby się na prywatą płatną wizytę, która dostępna jest znacznie szybciej niż w AOS, gdyby wiedzieli, że mogą dostać skierowania da refundowany zabieg.
Odwlekanie wykonania zabiegu prowadzi do dalszego rozwoju choroby, pogorszenia się wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Eksperci ostrzegają, że zaćma w zawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.
Zaćma to podstępna choroba, a jej objawy nie zawsze są zauważalne od razu. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę w przypadku gdy odczuwamy spadek ostrości widzenia, mamy wrażenie, że patrzymy przez „zamgloną szybę”, pogarsza nam się widzenie w pochmurne dni lub w jasnym świetle czy też zaczynamy mieć problem z rozróżnianiem barw. To objawy których nie wolno bagatelizować, składając je na karb wieku czy wręcz przyzwyczajając się do nich. To pierwszy sygnał, że należy jak najszybciej skontaktować się z okulistą – informuje lek. Halina Piotrowska, Ordynator Oddziału Okulistyki, Wielospecjalistycznego Samodzielnego Szpitala Publicznego w Zgorzelcu.
Obecnie kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w większości ośrodków są bardzo krótkie. Terminy i placówki, które oferują leczenie zaćmy „na NFZ” można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl - w polu „świadczenie” w wyszukiwarce należy wybrać „Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) a następnie wybrać województwo i miasto. W tej samej wyszukiwarce, wybierając świadczenie „poradnia okulistyczna”, można też sprawdzić listę poradni okulistycznych z kontraktem z NFZ w danym mieście.
Kampania „Mamy zaćmę na oku” została zorganizowana prze firmę Alcon Polska, a jej Partnerem jest Polski Związek Niewidomych. Więcej informacji na temat kampanii, a także na temat zaćmy i jej leczenia jest dostępnych na stronie www.zacmanaoku.pl oraz na profilu „Mamy zaćmę na oku” na FB.
O Alcon
Alcon pomaga ludziom widzieć doskonale. Jesteśmy światowym liderem w obszarze okulistyki z historią sięgającą ponad 70 lat. Oferujemy szerokie portfolio produktów z obszaru z chirurgii okulistycznej oraz ochrony wzroku, ponieważ wierzymy, że doskonały wzrok pomaga ludziom żyć pełnią życia. Każdego roku nasze produkty pomagają ponad 260 milionom osób ze 140 krajów na całym świecie, dotkniętych takimi schorzeniami jak zaćma, jaskra, choroby siatkówki oraz wadami wzroku. Nieustannie angażujemy się w poszukiwanie nowych rozwiązań, partnerską współpracę z specjalistami oraz organizację programów zwiększających dostęp do dobrej jakości opieki okulistycznej. Więcej na www.pl.alcon.com
[1] Zgodnie ze wskaźnikiem 2,4% dla ogółu populacji w Polsce, na podstawie publikacji Olga Partyka, Mirosław J. Wysocki „Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce”, Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69: 905 - 908
[2] Dane NFZ, na podstawie portalu ezdrowie.gov.pl