Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej. Małże słodkowodne to wyjątkowi i wyczuleni pracownicy, bo przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców aglomeracji Zgorzelca.
Małże, o których mowa są częścią Systemu Biomonitoringu, a jego funkcjonowanie oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując nasze Przedsiębiorstwo on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.
Na obiekcie Zakładu Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został "przytwierdzony" elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG.
Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "NYSA" Sp. z o.o. o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie firma PROTE z Poznania obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące są odtransportowane do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.
Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, obsługującej ponad 50 takich systemów na terenie naszego kraju. Warto zaznaczyć, że obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej już dla 10 milionów ludzi.
Poznaj małże, które strzegą jakości wody w Zgorzelcu i odbierz niespodziankę. Wodociągi zapraszają do Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. E. Orzeszkowej 3 w Zgorzelcu w dniu 12 października 2018 roku w godzinach od 10.00 do 16.00.