Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w regionie wyznaczono 12 kwietnia w gospodarstwie w Lubaniu. Gospodarstwo utrzymywało pięć loch, dziesięć tuczników i jednego knura. Po stwierdzeniu ogniska ASF, choroby zakaźnej, która podlega obowiązkowi zwalczania, zwierzęta zostały wybite.
Ognisko zostało zlikwidowane wczoraj (13.04.). W tym momencie w obszarze zapowietrzonym nie ma gospodarstw, które utrzymują świnie - usłyszeliśmy dziś w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Lubaniu.
Również wczoraj Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń dla powiatu lubańskiego, zgorzeleckiego, bolesławieckiego i lwóweckiego. Dla powiatu lubańskiego ustanowił obszar objęty ograniczeniami: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska choroby afrykańskiego pomoru świń; obszar zagrożony w promieniu 10 km od ogniska choroby.
Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy. Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.