Kwietne łąki zdobywają coraz większą popularność, zastępując tradycyjne trawniki. Te barwne, kwitnące rośliny stają się oazą dla różnorodnych zwierząt i owadów. Każda z tych łąk może być schronieniem dla nawet 300 gatunków owadów, małych ssaków i płazów. Dodatkowo, korzenie tych roślin magazynują deszczówkę, co pozwala im przetrwać w okresach suszy, które dotykają Polskę. Nie tylko to, łąki kwietne pomagają obniżyć temperaturę powietrza, zapobiegając nagrzewaniu się gleby. Ich zalety sprawiają, że doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale także w miastach.
Zakładając kwietną łąkę, warto odpowiednio dobrać rośliny, aby kwitła nieprzerwanie od wiosny do jesieni. Gotową mieszankę nasion odpowiednich gatunków możemy nabyć w sklepach ogrodniczych. Nawet w początkach czerwca nie jest za późno na jej wysiew. Na każdy metr kwadratowy ogrodu powinniśmy wysiać od 1 do 2 grama nasion jednorocznych roślin łąkowych. Wśród tych najefektowniejszych znajdują się chabry, maki, złocień, jaskier, łubin czy krwawniki.
Łąki kwietne są niewymagające i dobrze radzą sobie w trudnych warunkach, nie potrzebując częstego podlewania. Warto jednak wiedzieć, które gatunki kwiatów najlepiej rosną w określonych miejscach.
Na terenach wilgotnych, sprawdzą się bodziszek łąkowy, koniczyna białoróżowa, firletka poszarpana, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, złocień właściwy oraz żywokost lekarski. Na łąkach o średnim nawilżeniu najlepiej wyrosną chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty oraz wyka kosmata. Natomiast na suchych terenach warto zasiać dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzankę, gipsówkę, rogownicę polną i szałwię łąkową.
Pielęgnacja kwietnej łąki jest stosunkowo prosta. Nie wymaga nawożenia ani częstego podlewania. Jedyne, co trzeba robić regularnie, to koszenie, ale wystarczy to robić zaledwie kilka razy w roku.
W przypadku suchych łąk, na których rośliny rosną wolno, koszenie powinno następować dopiero pod koniec września, a zebrane nasiona mogą posłużyć do samosiewu. Kwietna łąka zakoszona do połowy czerwca rozkwitnie pięknie już w lipcu i będzie ozdabiać ogród aż do września.
Zamień goły trawnik na kwietną łąkę, która przyniesie korzyści tobie poprzez oszczędność na wodzie dzięki minimalnemu podlewaniu. Przyniesie też korzyść dla nasze planety.