NaStyku.pl

Kwietna łąka - ekologiczny zamiennik trawnika w czasie suszy

Równo przystrzyżone trawniki powoli odchodzą do lamusa. Jest to ważne również z ekologicznego punktu widzenia. Kwietnie łąki to schronienie dla wielu owadów ale też pomagają przeciwdziałać suszy.
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Kwietne łąki zdobywają coraz większą popularność, zastępując tradycyjne trawniki. Te barwne, kwitnące rośliny stają się oazą dla różnorodnych zwierząt i owadów. Każda z tych łąk może być schronieniem dla nawet 300 gatunków owadów, małych ssaków i płazów. Dodatkowo, korzenie tych roślin magazynują deszczówkę, co pozwala im przetrwać w okresach suszy, które dotykają Polskę. Nie tylko to, łąki kwietne pomagają obniżyć temperaturę powietrza, zapobiegając nagrzewaniu się gleby. Ich zalety sprawiają, że doskonale sprawdzają się nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale także w miastach.

Zakładając kwietną łąkę, warto odpowiednio dobrać rośliny, aby kwitła nieprzerwanie od wiosny do jesieni. Gotową mieszankę nasion odpowiednich gatunków możemy nabyć w sklepach ogrodniczych. Nawet w początkach czerwca nie jest za późno na jej wysiew. Na każdy metr kwadratowy ogrodu powinniśmy wysiać od 1 do 2 grama nasion jednorocznych roślin łąkowych. Wśród tych najefektowniejszych znajdują się chabry, maki, złocień, jaskier, łubin czy krwawniki. 

Łąki kwietne są niewymagające i dobrze radzą sobie w trudnych warunkach, nie potrzebując częstego podlewania. Warto jednak wiedzieć, które gatunki kwiatów najlepiej rosną w określonych miejscach.

Na terenach wilgotnych, sprawdzą się bodziszek łąkowy, koniczyna białoróżowa, firletka poszarpana, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, złocień właściwy oraz żywokost lekarski. Na łąkach o średnim nawilżeniu najlepiej wyrosną chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty oraz wyka kosmata. Natomiast na suchych terenach warto zasiać dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzankę, gipsówkę, rogownicę polną i szałwię łąkową.

Pielęgnacja kwietnej łąki jest stosunkowo prosta. Nie wymaga nawożenia ani częstego podlewania. Jedyne, co trzeba robić regularnie, to koszenie, ale wystarczy to robić zaledwie kilka razy w roku.

W przypadku suchych łąk, na których rośliny rosną wolno, koszenie powinno następować dopiero pod koniec września, a zebrane nasiona mogą posłużyć do samosiewu. Kwietna łąka zakoszona do połowy czerwca rozkwitnie pięknie już w lipcu i będzie ozdabiać ogród aż do września. 

Zamień goły trawnik na kwietną łąkę, która przyniesie korzyści tobie poprzez oszczędność na wodzie dzięki minimalnemu podlewaniu. Przyniesie też korzyść dla nasze planety. 

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również