Informacje o zaległościach w podatkach
Pierwsze z rozsyłanych wiadomości zawierają niebezpieczne załączniki i zatytułowane są „Zaległe płatności podatku” (pisownia oryginalna).
Przykład fałszywej wiadomości:
„Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej.
Dochód krajowy Administracja Rząd Polski”
Pomyłkowa dezaktywacja konta na portalu podatki.gov.pl
Przestępcy rozsyłają też e-maile, w których podają się za administratora Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). Oszuści informują o „pomyłkowej dezaktywacji konta” i nakłaniają do naprawienia pomyłki. Kliknięcie w link w takiej wiadomości może spowodować zainfekowania komputera lub smartfona szkodliwym oprogramowaniem.
Przykład fałszywej wiadomości:
„Zauważamy, że ostatnio przez pomyłkę zażądałeś dezaktywacji konta e-mail, jeśli wiesz, że nie złożyłeś tego wniosku, anuluj teraz tutaj: (Kliknij tutaj, aby anulować). Jeśli nie, Twój e-mail zostanie zablokowany w ciągu 48 godzin".
Otwieranie linków w takich wiadomościach czy wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne i może np. spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem.
Podejrzane e-maile można zgłaszać na adres incydent@mf.gov.pl.