W połowie lutego, w siedzibie Fundacji "Nasze Dzieci" przy ul. Francuskiej 41, rozpoczął działalność Klub Rodzica. Przedsięwzięcie to część finansowanego przez miasto projektu "Mamy, świadome mamy". Opracowany przez Fundację "Nasze Dzieci" projekt powstał w odpowiedzi na ogłoszony przez urząd w listopadzie 2017 roku "Otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia i idei wolontariatu". Propozycja fundacji to nowoczesne i kompleksowe wsparcie dla młodych rodziców, a szczególnie świeżo upieczonych matek, przygotowane z uwzględnieniem specyfiki i zróżnicowanych potrzeb rodzin, dlatego został wybrany do realizacji. Zajęcia, które właśnie się rozpoczynają, prowadzone są w dwóch wariantach, podstawowym: Klub Rodzica i specjalistycznym: Terapia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Klub Rodzica
To miejsce, gdzie świeżo upieczeni rodzice mogliby spotykać się z dziećmi lub bez, wymieniać doświadczeniami i korzystać z fachowych porad specjalistów różnych dziedzin po to, aby łatwiej radzić sobie z nową życiową rolą. Utworzenie klubu to finalizacja zainicjowanych w ubiegłym roku przez burmistrza Rafała Gronicza prac urzędu. Finansowane przez miasto spotkania i warsztaty pozwolą mamom/rodzicom dzielić się swoimi umiejętnościami, spostrzeżeniami i wiedzą na tematy związane z wychowaniem dziecka bądź wartymi polecenia rozwiązaniami, metodami lub informacjami np. o zabawkach wspomagających rozwój dziecka. To także szansa na wsparcie i pomoc innych matek oraz zapraszanych na spotkania specjalistów: położnej, psychologa, pediatry, logopedy etc.
UWAGA ! W tych zajęciach mamom/rodzicom mogą towarzyszyć dzieci do 1. roku życia. Sala jest wyposażona w odpowiedni sprzęt.
Terapia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju
To specjalistyczne usługi terapeutyczne dla najmłodszych mieszkańców miasta - dzieci w wieku od 0 do 3 lat, uwzględniające szczególne potrzeby chorych lub niepełnosprawnych maluchów. To ważna część projektu, która zakłada pomoc i wsparcie dla całej rodziny w zakresie wiedzy o opiece, wychowaniu i postępowaniu z dzieckiem niepełnosprawnym lub dzieckiem, u którego stwierdzono zaburzenia rozwoju np.: psychoruchowego czy emocjonalnego. Zajęcia z udziałem psychologa, neurologopedy, rehabilitanta, pedagoga, specjalistów oligofrenopedagogiki i surdopedagogiki, logopedy i specjalisty wczesnego wspomagania rozwoju to nieoceniona pomoc w przygotowaniu dziecka do wejścia w kolejne etapy życia.
UWAGA ! Zajęcia prowadzone na wniosek rodziców, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania lub orzeczenia o niepełnosprawności.
Zajęcia będą odbywać się w siedzibie Fundacji "Nasze Dzieci" przy ul. Francuskiej 41, przez cały rok, głównie w środy, w godzinach od 16.00 do 17.00. O ewentualnych zmianach terminów uczestnicy będą informowani na bieżąco. Ze względu na duże zainteresowanie spotkaniami ze strony rodziców starszych dzieci fundacja przygotowuje propozycję dla nowej grupy rodziców.
ZAPISY: fundacjazgc@onet.pl , tel. 511 189 903
Informacje na www.zgorzelec.eu oraz na http://bit.ly/fbchatka lub http://bit.ly/fbnaszedzieci.