NaStyku.pl

Kiedy rozbiórka budynku po byłym dworcu PKP Zgorzelec Miasto?

Niemal każdy zadaje sobie to pytanie. Budynek niszczeje, straszy przechodniów i szpeci okolicę. Właściciel planuje wybudowanie tu nowego obiektu handlowo-usługowego. Tylko wciąż czeka na pozwolenie na rozbiórkę…
Były dworzec PKP Zgorzelec Miasto
Były dworzec PKP Zgorzelec Miasto

Formalności, formalności i jeszcze raz formalności

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę byłego dworca PKP Zgorzelec Miasto jest złożony do Wojewody Dolnośląskiego. Jednak cała procedura administracyjna się wydłuża… Uzgodnienia dotyczące warunków rozbiórki między inwestorem a PKP ciągle się przeciągają z powodu coraz to nowych wymagań stawianych temu pierwszemu. Bez pełnego pozwolenia na rozbiórkę właściciel obiektu niewiele może zrobić. W rozmowie z naszą redakcją Karol Piszcz, rzecznik prasowy Metropolitan Investment zaznaczył, że postępowanie jest obwarowane wieloma warunkami, a Wojewoda Dolnośląski wymaga szeregu uzgodnień i konsultacji, w trakcie których znajduje się spółka.

Obszar budynku jest trudny, a ze względu na infrastrukturę kolejową strategiczny, przez co jest to proces czasochłonny i jednocześnie wymagający wielu ustaleń miedzy różnymi stronami. Największym wyzwaniem rozbiórki jest fakt, że funkcjonująca kładka nad torami jest oparta konstrukcyjnie na budynku dworca, więc musi zostać zastosowane rozwiązanie, które umożliwia utrzymanie komunikacji oraz zachowanie bezpieczeństwa użytkowników.

 

Jak tylko uda nam się doprowadzić do końca wszystkie konsultacje i uzgodnienia, w efekcie czego otrzymamy pełne pozwolenie na rozbiórkę, to od razu przystąpimy do prac budowlanych. Mamy świadomość, że budynek jest w dużym stopniu zniszczony i wymaga podjęcia działań. Do momentu uzyskania zgody na jego rozbiórkę możemy tylko prowadzić prace związane z dalszym zabezpieczaniem budynku. W kwietniu 2018 roku zostały już przeprowadzone prace polegające na zabezpieczeniu budynku, w skład których wchodziło m.in. obicie blachą fasady frontowej, oczyszczenie koryta rynien odprowadzających wodę z dachu, zdemontowana została także drabina umożliwiając wejście na dach – informuje Karol Piszcz, rzecznik prasowy Metropolitan Investment.

Spółka jest w stałym kontakcie z Urzędem Miasta. Obecnie szuka lokalnej firmy, która przeprowadzi nowe prace zabezpieczające daszek oraz fasadę budynku od strony przejścia, która kruszeje i ulega degradacji.

Pozostaje mieć nadzieję, że cała procedura administracyjna niedługo się zakończy i jesienią rozpoczną się oczekiwane przez wszystkich prace rozbiórkowe.

Wizualizacje Metro Park Zgorzelec

Co powstanie w tym miejscu? Metropolitan Investment planuje w tym miejscu wybudowanie nowego obiektu handlowo-usługowego – Metro Park Zgorzelec – o całkowitej powierzchni najmu 3 100 m². Projekt uwzględnia także realizację strefy pasażera, w której znajdą się kasy biletowe i poczekalnia. W wyniku ustaleń z Urzędem Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu powstanie również punkt przesiadkowy dla autobusów i busów, który będzie wspólną inwestycją władz miasta i spółki.

Wizualizacje Metro Park Zgorzelec

Wizualizacje Metro Park Zgorzelec

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Perfumy / zdjęcie ilustracyjne

7,5 roku więzienia za kradzież perfum

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 13:15
W ciągu dwóch miesięcy wyniósł z drogerii perfumy o łącznej wartości 9 tys. zł. Grozi mu do 7,5 roku więzienia.
Straż Graniczna / fot. NOSG

Zatrzymano poszukiwanego listem gończym

Życie
piątek, 13 grudnia 2019, 11:11
Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali wczoraj Polaka, który poszukiwany był przez polski wymiar sprawiedliwości. Za przestępstwa narkotykowe i groźby karalne trafi na 14 miesięcy do zakładu karnego.

Zobacz również