NaStyku.pl

Kiedy powstanie nowy most drogowy łączący Zgorzelec i Görlitz?

Na początku czerwca burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i nadburmistrza Görlitz, Octaviana Ursu podpisali list intencyjny w sprawie budowy nowego mostu drogowego łączącego oba miasta. Kiedy mógłby powstać?
fot. Karolina Niemczyk
fot. Karolina Niemczyk

Na początku czerwca w Stadthalle odbyła się wspólna sesja rad miejskich Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz, podczas której podpisano list intencyjny w sprawie budowy nowego mostu drogowego, łączącego oba brzegi Nysy Łużyckiej. O budowie mostu przygraniczne miasta wspominały już w 2020 roku. Na razie Zgorzelec i Görlitz łączą 3 przeprawy: kolejowa, drogowa oraz piesza. Jednak to przeprawa drogowa stanowi największe wyzwanie.

Budowa nowego mostu drogowego oznaczałaby rozładowanie ruchu kołowego, który obecnie odbywa się pomiędzy Zgorzelcem i Görlitz przez most Jana Pawła II. Prowadzone prace remontowe dróg uwydatniły tym bardziej problem związany z korkami po obu stronach Nysy Łużyckiej. Nowy most drogowy pozwoliłby na rozładowanie korków w centrach obu miast oraz skierowanie ruchu na ich obrzeża - mówi Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca. 

Ze wstępnych planów wynika, że nowy most drogowy na Nysie Łużyckiej mógłby zostać zbudowany w okolicy ulicy Henrykowskiej, co jednocześnie usprawniłoby komunikację z autostradą A4 oraz ułatwiłoby dojazd do większych sklepów zarówno w Zgorzelcu jak i w Görlitz. Obecnie, by dojechać z niemieckiego miasta np. do Galerii Słowiańskiej, mieszkańcy Görlitz muszą przejechać przez ścisłe centrum Zgorzelca. 

Co ciekawe, przed II wojną światową niemieckie miasto miało aż 11 mostów, które łączyły oba przegi Nysy Łużyckiej. Chociaż plan jest bardzo ambitny, jeszcze musimy poczekać na jego realizację. Budowy nowego mostu drogowego możemy spodziewać się najwcześniej za 3 lata. Ponieważ jest to inwestycja dwóch państw, potrzeba wielu pozwoleń na rozpoczęcie prac. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Bogatynia: Policjanci zabezpieczyli 160 działek metamfetaminy

Życie
wtorek, 16 lipca 2024, 09:47
W wyniku działań ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości narkotykowej policjanci z Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji w Bogatyni zatrzymali 33-latka podejrzewanego o posiadanie środków psychotropowych.

Zobacz również