Dziś na drogach możemy zobaczyć więcej oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów. Na terenie całego kraju prowadzony jest kaskadowy pomiar prędkości. Oznacza to, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi.
Przekraczanie dozwolonych limitów prędkości, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowcy trudniej jest tam zachować koncentrację, ponieważ dociera do niego wiele informacji na raz i jeśli będzie jechał z dużą prędkością jego umysł nie zarejestruje wszystkich ważnych "komunikatów", np. znaków drogowych czy zachowań innych uczestników ruchu. Może się zdarzyć, że pominie istotną dla bezpieczeństwa informację i dojdzie do wypadku. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności – mówią zgorzeleccy funkcjonariusze.
Prowadząc pojazd należy też utrzymywać prędkość, która zapewnia bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie nagłego hamowania uniknąć zderzenia.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z prędkością należy wspomnieć o grupie tzw. "młodych kierowców" w wieku 18-24 lata. Zwłaszcza młodych mężczyzn cechuje duża skłonność do brawury i ryzyka. Tragiczne zdarzenia w ruchu drogowym z ich udziałem nasilają się w wakacje. W ostatnim czasie policja każdego dnia odnotowuje wypadki, których byli sprawcami – dodają. Młodym chcemy przypomnieć, że całe życie przed nimi i nie warto narażać go dla paru chwil emocji czy zaimponowania rówieśnikom. Dobrym kierowcą jest ten, kto przede wszystkim posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu.
Mundurowi zamierzają ze szczególną uwagą przyglądać się kierowcom, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym, gdzie w ciągu dnia (od godziny 6.00 do 22.00) obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a nocą – do 60 km/h. Przypominamy, że w obszarze zabudowanym, przekraczając prędkość o ponad 50 km/h, można stracić prawo jazdy i otrzymać wysoki mandat.