NaStyku.pl

Jak zostać żołnierzem zawodowym?

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bolesławcu informuje, że dysponuje w wolnymi miejscami do służby przygotowawczej. Pierwszym warunkiem, jaki musisz spełnić, jest złożenie wniosku o powołanie do służby.

Służba przygotowawcza - rodzaj służby wojskowej dla ochotników, posiadających uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także dla osób niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Służba ta pełniona jest w celu gromadzenia zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.

Powołanie do tej służby powstaje w drodze dobrowolnego zgłoszenia się do jej pełnienia. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana sądownie za przestępstwa umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek, co najmniej osiemnastu lat i wykształcenie: co najmniej gimnazjalne - w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem.

  • Czas trwania służby przygotowawczej wynosi: dla żołnierza kształcącego się na szeregowego do 4 miesięcy.
  • W okresie do czterech tygodni od rozpoczęcia kształcenia, żołnierz składa przysięgę wojskową.
  • Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej żołnierze otrzymują bez szczególnego nadania tytuł: elewa-, jeżeli kształcą się na szeregowego.

Dokumenty potrzebne przy składaniu wniosku do służby przygotowawczej:

  • wniosek;
  • odpis lub uwierzytelnioną kopię (oryginał do wglądu) świadectwa ukończenia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej w zależności od korpusu, na którego potrzeby będzie prowadzone kształcenie; inne dokumenty potwierdzające posiadane przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej, np.: certyfikaty językowe, świadectwa ukończonych kursów, posiadane prawo jazdy- ksero, oryginał do wglądu).

W przypadku zwolnienia żołnierza ze służby przygotowawczej lub odmowy przyjęcia przez niego przydziału kryzysowego żołnierz ten nie ponosi kosztów związanych z przebiegiem służby, nie ponosi także kosztów w przypadku niepodjęcia przez niego innego rodzaju służby wojskowej.

Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

Osobom powołanym do czynnej służby wojskowej oraz osobom zwalnianym z tej służby przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Żołnierzowi służby przygotowawczej kształconemu na potrzeby korpusu:

  • szeregowych- przysługuje uposażenie zasadnicze w stawce miesięcznej w wysokości 30% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - 960 zł oraz odprawa pieniężna po zakończeniu służby w wysokości 2000 zł.

DZWOŃ – TEL 261 646 813 lub 261 646 849

Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych do służby w wojskach obrony terytorialnej oraz studentów uczelni wyższych do legii akademickiej.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również