NaStyku.pl

Jak Zgorzelec upamiętni 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku, 1 sierpnia, gromadziliśmy się przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, obok kościoła św.Bonifacego,aby oddać hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem latem 1944r.
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego będą miały jedynie symboliczny charakter. 

Tegoroczna skromniejsza uroczystość pod pomnikiem, której organizatorem jest p. Kajetan Marcinkowski – Prezes Obwodu Zgorzeleckiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rozpocznie się o godz. 16:50 odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, następnie odmówiona zostanie modlitwa w intencji poległych zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej oraz złożone zostaną wiązanki okolicznościowe pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Rocznicowe obchody Powstania Warszawskiego to pamiątka wydarzenia, które łączy wszystkich Polaków niezależnie od jego historycznych i politycznych ocen. Dla nas współczesnych to chwila, w której wspominamy cierpienia i bohaterstwo mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy polskiego podziemia. To także okazja do przypominania nam samym a także otaczającemu nas światu, że dla nas Polaków, wolność nie ma ceny, którą nie byli bylibyśmy w stanie za nią zapłacić.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

O godz. 17:00 zawyją syreny

Zgodnie z zarządzeniem  nr 156 Wojewody Dolnośląskiego, 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17:00  na terenie całego miasta zostanie przeprowadzony Trening Systemu Wczesnego Ostrzegania  z użyciem podsystemu akustycznego. Wyemitowanie sygnału akustycznego „Ogłoszenie alarmu”  będzie jednocześnie upamiętniało 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W symbolicznej godzinie "W" podczas trwania tego sygnału prosimy przystanąć w dowolnym miejscu i w godnej postawie, w chwili zadumy wspomnieć powstańczy czyn naszych przodków.

Na ul. Bohaterów Getta mini wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”

Miasto Zgorzelec zaprasza na wystawę elementarną, którą można będzie zobaczyć na plakatach. Jest ona dziełem Biura Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. To pierwsza – w całości kolorowa – wystawa o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wystawa widoczna będzie na witrynach pawilonów znajdujących się na zrewitalizowanej ul. Boh. Getta oraz wybranych słupach ogłoszeniowych na terenie Zgorzelca – w dniach od piątku 31 lipca do piątku 7 sierpnia br.

Ponadto w pawilonach będzie można zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej udostępnione przez Obwód Zgorzelecki Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Hala w barwach narodowych

1 sierpnia, z okazji 76. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, hala PGE Turów Arena zostanie oświetlona w barwach narodowych.

Pamięć „W” kadrze – konkurs fotograficzny

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie! Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Czas trwania konkursu: 24 lipca – 6 sierpnia 2020.

Nagrody:
Pierwsze miejsce: aparat Fujifilm X-A7 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego
Drugie miejsce: aparat Fujifilm FinePix XP140 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego
Trzecie miejsce: Instax SQUARE SQ 20 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego

Szczegóły i Regulamin konkursu głównego

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Poszukiwani opiekunowie prawni

Nabór na opiekuna prawnego

Życie
czwartek, 06 sierpnia 2020, 16:06
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu poszukuje kandydatów na opiekunów prawnych dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych.
szybka gotówka

Sposób na nieprzewidziane wydatki? Pożyczka online!

Życie
wtorek, 04 sierpnia 2020, 12:21
Szukasz sposobu na szybką gotówką? Jest na to rozwiązanie - pożyczki online! Brak konieczności wizyty w placówce pożyczkodawcy oraz mniejsze formalności związane z jej zaciągnięciem to tylko niektóre z zalet.

Zobacz również