W sierpniu 2014 roku już nie ma potrzeby zdawania egzaminu państwowego, które zostało zastąpione właśnie certyfikatem księgowym. Wiele osób będzie miało możliwość rozpoczęcia działalności, jednak najpierw trzeba ukończyć specjalistyczny kurs przygotowawczy lub studia wyższe.
Kurs przygotowawczy czy studia wyższe – jaka jest różnica?
Certyfikat księgowy jest najważniejszym dokumentem, który pozwala na pełnoprawne wykonywanie zawodu profesjonalnego księgowego. Do egzaminu na certyfikat księgowy mogą podejść wyłącznie osoby po kursie lub kierunkowych studiach wyższych, które mogą dotyczyć między innymi: prawa, ekonomii, finansów, rachunkowości lub administracji.
Takie specjalistyczne kursy są organizowane przez CIK, czyli Centrum Informacji Księgowej. Drugim organizatorem jest Krajowa Izba Księgowych. Oprócz tego jest wiele placówek, które organizują podobne kursy, ale trzeba się upewnić czy ich jakość jest na odpowiednim poziomie.
Jak wygląda egzamin na certyfikat księgowy?
Egzamin na certyfikat księgowy odbywa się przez Internet na własnym komputerze. Na arkuszu jest 20 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami, gdzie tylko jedna jest prawidłowa.
Egzamin trwa 30 minut i musimy uzyskać 60% poprawnych odpowiedzi, żeby zaliczyć egzamin.
Zagadnienia objęte na egzaminie obejmują szeroki zakres wiedzy związany z rachunkowością, prawem podatkowym, cywilnym oraz gospodarczym.
„Podczas przygotowań do certyfikatu księgowego warto uczyć się z gotowych arkuszy z odpowiedziami, które doskonale pomagają zapamiętać pytania pojawiające się na egzaminie. Bardzo wiele osób skorzystało z tych arkuszy i dzięki temu zaliczyły egzamin na certyfikat księgowego bez żadnego problemu” - podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.
Jakie są minimalne wymagania podejścia do egzaminu na księgowego?
- Pełna zdolność prawna;
- Możliwość korzystania ze wszystkich praw publicznych;
- Należy przedłożyć dowód niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
- Ukończone 2-letnie studia kierunkowe ze specjalizacją związaną z rachunkowością;
Opłaty egzaminacyjne
- Kod dostępu do egzaminu online – 100 zł.
- Wpis do oficjalnej bazy certyfikowanych księgowych – 150 zł
- Certyfikat elektroniczny potwierdzający kwalifikacje – 200 zł
- Certyfikat elektroniczny oraz certyfikat fizyczny z hologramem– 400 zł