NaStyku.pl

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu i gdzie szukać pomocy?

Problem choroby alkoholowej może dotknąć każdego – bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy poziom inteligencji. Przez długi czas wiele osób nie zdaje sobie sprawy z własnego uzależnienia.
alkoholizm
alkoholizm

Dopiero problemy osobiste dają jasny sygnał, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Z alkoholizmem zmaga się coraz więcej osób, natomiast decyzję o podjęciu leczenia podejmuje ich niewielki odsetek. Warto pamiętać, że nie tylko znajomość objawów daje większą szansę na wyjście z nałogu. Decyzja o leczeniu powinna być podjęta dobrowolnie, ponieważ przekonanie ważnej dla nas osoby o takiej konieczności nigdy nie jest łatwe. Silna wola, chęci i wsparcie rodziny to kluczowe elementy, które pomogą w szybkim powrocie do prowadzenia normalnego życia.

Alkoholizm – skąd się bierze?

Trudno jest zauważyć, w którym miejscu kończy się spożywanie alkoholu dla przyjemności, a w którym staje się uzależnieniem. Granica jest niewidoczna i w łatwy sposób można ją przekroczyć. Choroba alkoholowa dzieli się zazwyczaj na cztery fazy. W pierwszej spożywanie alkoholu zaczyna być coraz częstsze, a uzależniony traci kontrolę nad jego wypijaną ilością. W dalszych etapach całe dotychczasowe życie zaczyna podporządkowywać alkoholowi.

O ile w alkoholizm wpaść można bardzo łatwo, o tyle wyleczenie nałogu jest trudne. Po zaakceptowaniu i wyrażeniu chęci na podjęcie terapii, warto skierować się do ośrodka leczenia uzależnień. To tam chory otrzyma kompleksową pomoc w walce z nałogiem, a jednocześnie nauczy się technik, które umocnią go w trzeźwości i utrudnią powrót do picia.

 

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Nadużywanie alkoholu bardzo rzadko objawia się bólem czy zmęczeniem. Alkoholizm rozwija się stopniowo aż do momentu utraty całkowitej kontroli nad ilością spożywanych środków odurzających. Następują zmiany w życiu osobistym – rozpad rodziny, utrata pracy. Objawy choroby alkoholowej znacznie szybciej zobaczy i zrozumie bliska osoba, niż osoba, której problem dotyczy bezpośrednio.

Osoba uzależniona od alkoholu w przerwie pomiędzy seriami picia, cierpi z powodu głodu alkoholowego. Nierzadko towarzyszy temu stres oraz zdenerwowanie, co kończy się sięgnięciem po kolejny kieliszek. W większości przypadków zwiększa się także tolerancja na alkohol. To złudne wrażenie trwa zdecydowanie zbyt krótko – już po kilku seriach uzależniony zaczyna się upijać znacznie szybciej.

Alkohol staje się niebezpieczny w momencie, kiedy osoba uzależniona w miarę postępu choroby zaczyna mieć ogromne problemy z pamięcią. Nie kojarzy konkretnych sytuacji, rozmazują się wspomnienia. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny. Objawia się on drżeniem części ciała, nudnościami, wymiotami i zaburzeniami świadomości. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym, według alkoholika, jest sięgnięcie po kolejną dawkę.

 

Jak leczyć chorobę alkoholową?

Niektórzy uzależnieni sami zaczynają szukać pomocy u bliskich osób. Świadomie decydują się na podjęcie leczenia które pomoże im wyjść z nałogu. Dobrym pomysłem jest skierowanie się do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie specjaliści za pomocą opracowanych metod pomogą wyjść z choroby. Terapia w takich miejscach jest niezwykle skuteczna – uzależniony w większości przypadków już nigdy nie wraca do picia. Ośrodki terapeutyczne gwarantują ciszę i spokój, a także całkowitą dyskrecję.

Alkoholizm można również leczyć bezpłatnie. W Polsce istnieje wiele placówek medycznych, które zajmują się terapią osób uzależnionych od alkoholu. Aby rozpocząć leczenie nie jest potrzebne skierowanie od lekarza czy specjalne zaświadczenie. Wystarczy przedstawić swój dowód osobisty. Najczęściej do takich miejsc są jednak kierowane osoby, które muszą podjąć leczenie pod przymusem.

Problem alkoholowy jest niezwykle poważny, dlatego nie warto ignorować pierwszych objawów. Uzależnienie prowadzi nie tylko do problemów w pracy czy życiu rodzinnym, ale także wyniszcza organizm, wywołując poważne powikłania. Odpowiednie rozpoznanie i podjęcie leczenia może uchronić chorą osobę przed poważnymi konsekwencjami i zagwarantować jej udane życie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również