NaStyku.pl

Intensywna burza przeszła przez powiat zgorzelecki

Szalejąca w nocy burza, która przeszła nad powiatem zgorzeleckim nie wyrządziła większych szkód. Strażacy przez całą noc usuwali głównie połamane konary i powalone na jezdnie drzewa.
Powalone drzewo na drodze Porajów – Kopaczów / fot. OSP KSRG Sieniawka
Powalone drzewo na drodze Porajów – Kopaczów / fot. OSP KSRG Sieniawka

Po północy przez powiat zgorzelecki przeszła burza, której towarzyszyły intensywne opady deszczu (miejscami gradu), silne wyładowania atmosferyczne i gwałtowny, porywisty wiatr. Strażacy interweniowali kilkanaście razy. Usuwali głównie połamane konary oraz powalone na jezdnię drzewa.

Po raz pierwszy strażacy wyjechali przed godziną 1:00 do powalonego drzewa, które blokowało ruch w Porajowie. Podobna sytuacja miała nieco później miejsce także w Sieniawce, Opolnie-Zdrój, Zgorzelcu, Łagowie, Mikułowej, Bogatyni, Łagowie, Jerzmankach, Kunowie i Gozdaninie. Około godziny 5:21 służby otrzymały zgłoszenie o powalonym banerze reklamowym przy Alei Zesłańców Sybiru w Bogatyni. Działania związane z usuwaniem wiatrołomów w regionie zakończono po godzinie 6:00.

Dzisiaj sytuacja może się powtórzyć, z tą różnicą, że warunki kinematyczne będą lepsze, a burze silniejsze. Upałowi mogą towarzyszyć burze, które mają wystąpić głównie na zachodzie oraz w górach. Wieczorem najprawdopodobniej rozwinie się linia szkwałowa. Przewiduje się opady do 50 litrów na metr kwadratowy, opady gradu do 5 cm oraz porywy wiatru przekraczającego 100 km/h.

Jak zachować się, gdy zbliża się burza i znajdujemy się w domu?

  1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
  2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
  3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
  4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
  5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
  6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
  7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Jak zachować się w czasie burzy, gdy jesteśmy w terenie – lesie, górach, nad jeziorem?

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

  1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
  5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Jak zachować się w czasie burzy, gdy jedziemy samochodem?

  1. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
  2. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również