NaStyku.pl

Honor i wolność ważniejsze niż życie. 76. rocznica powstania Armii Krajowej

76 lat temu, 14 lutego 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.

Do dziś Armia Krajowa uważana jest za najlepiej zorganizowaną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie. Była kontynuacją powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Potem została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. W jej skład weszło około 200 organizacji. Jej głównym zadaniem było odzyskanie niepodległości poprzez organizowanie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres zbrojnego powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania się III Rzeszy.

Jej dowódcami byli generałowie: (do 30 czerwca 1943 r.) Stefan Rowecki ps. Grot, (do 2 października 1944 r.) Tadeusz Komorowski ps. Bór, (do 19 stycznia 1945 r.) Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.

Komendant Główny Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. Organem dowodzenia AK była Komenda Główna, w której skład wchodziły oddziały, piony organizacyjne i samodzielne służby - oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy tej formacji wynosiła na początku 1942 r. około 100 tys., zaś w lecie 1944 r. już ok. 380 tys., w tym około 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku - pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

Dzisiaj, 14 lutego, o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Obchody organizuje Zarząd Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Projekt rewitalizacji Śródmieścia w Zgorzelcu - etap III / fot. UM Zgorzelec

Utrudnienia w ruchu na ul. Bohaterów Getta w Zgorzelcu

Życie
piątek, 22 lutego 2019, 13:07
Plac budowy został już formalnie przekazany wykonawcy. W przyszłym tygodniu ruszą roboty, polegające na przebudowie drogi ul. Boh. Getta - od skrzyżowania z ul. Langiewicza i E. Plater do skrzyżowania z ul. Warszawską, Staszica, Daszyńskiego i Okrzei.
Zdjęcie ze spotkania, które zorganizowano 20 lutego 2019 r. w Urzędzie Gminy i Miasta Węgliniec / fot. Gmina i Miasto Węgliniec

Posterunek policji w Węglińcu zostanie przywrócony?

Życie
piątek, 22 lutego 2019, 09:49
Zlikwidowany niecałe cztery lata temu posterunek policji w Węglińcu zostanie przywrócony. Ma się mieścić w obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. kard. Wojtyły. Takie są przynajmniej plany.

Zobacz również