NaStyku.pl

Honor i wolność ważniejsze niż życie. 76. rocznica powstania Armii Krajowej

76 lat temu, 14 lutego 1942 r. naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.
14 lutego o godz. 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego odprawiona zostanie msza św. w intencji 76. rocznicy powstania AK.

Do dziś Armia Krajowa uważana jest za najlepiej zorganizowaną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie. Była kontynuacją powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Potem została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. W jej skład weszło około 200 organizacji. Jej głównym zadaniem było odzyskanie niepodległości poprzez organizowanie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres zbrojnego powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania się III Rzeszy.

Jej dowódcami byli generałowie: (do 30 czerwca 1943 r.) Stefan Rowecki ps. Grot, (do 2 października 1944 r.) Tadeusz Komorowski ps. Bór, (do 19 stycznia 1945 r.) Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.

Komendant Główny Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. Organem dowodzenia AK była Komenda Główna, w której skład wchodziły oddziały, piony organizacyjne i samodzielne służby - oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy tej formacji wynosiła na początku 1942 r. około 100 tys., zaś w lecie 1944 r. już ok. 380 tys., w tym około 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku - pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

Dzisiaj, 14 lutego, o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Armii Krajowej. Obchody organizuje Zarząd Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również