NaStyku.pl

Harcerze z Zawidowa mają nową harcówkę!

14 kwietnia w Ośrodku Kultury w Zawidowie odbędzie się oficjalne otwarcie harcówki, którą przez ostatnie 2,5 roku remontowali sami harcerze i ich rodzice.
10 GDH Kocia Skała / fot. Jerzy Stankiewicz
10 GDH Kocia Skała / fot. Jerzy Stankiewicz

O tym jak przebiegały prace remontowe i o idei harcerstwa rozmawiamy z drużynowym phm. Jerzym Stankiewiczem.

 

Nowa harcówka to spełnienie Waszych marzeń?

Zawsze powtarzam, że wszystkie marzenia to są po prostu plany, które czasem trochę trudniej zrealizować. Więc tak, harcówka była naszym marzeniem, które krok po kroku, cierpliwie realizowaliśmy.

Otrzymaliście od Ośrodka Kultury w Zawidowie pomieszczenia piwniczne, które musieliście przystosować do organizacji zajęć. Jakie prace musieliście wykonać?

Warto zaznaczyć, że w tak prężnie działającej instytucji jak Ośrodek Kultury w Zawidowie, gdzie odbywa się wiele zajęć, ciężko było o wolny kawałek pomieszczenia. Jedynym miejscem, do którego nikt nie zaglądał była właśnie piwnica, a nikt tam nie zaglądał, ponieważ nie było tam warunków. Nas to jednak nie odstraszyło. Aby zamienić piwnicę w harcówkę musieliśmy wykonać szereg rzeczy takich jak: skucie starych tynków i wyczyszczenie ścian, pozbycie się wilgoci, montaż wentylacji, wymiana drzwi, położenie kafelek wraz z ogrzewaniem podłogowym, wygładzenie i pomalowanie ścian, a także wiele innych drobniejszych prac.

Kto Wam pomógł?

W remont zaangażowało się naprawdę wiele osób. Głównie byli to rodzice harcerzy i zuchów, którzy byli zawsze do dyspozycji, gdy tylko ich o to poprosiliśmy. Wiele prac nie wymagało większej liczby osób, dlatego gdy pojawiała się wolna chwila udawaliśmy się do harcówki z moim ojcem oraz drużynową gromady, druhną Kamilą. Wsparcie otrzymywaliśmy również od osób z zewnątrz, czy to przy montażu instalacji elektrycznej, przy klejeniu płytek, czy też przy wywozie odpadów budowlanych na PSZOK. Nie można też nie wspomnieć o osobach, które pomogły nam finansowo. Wszystkim, którzy choćby w najmniejszy sposób pomogli serdecznie dziękujemy!

Czy potrzebujecie jeszcze czegoś?

Harcówka jest już w pełni gotowa i wyposażona. Jednakże ona nie zamyka listy naszych marzeń. Ze względu na charakter działalności naszej organizacji potrzeby zawsze się znajdą. Ale to nie jest tak, że czekamy aż ktoś coś nam da za darmo! Na przykład w ubiegłą sobotę, aby zarobić na obóz, sprzedawaliśmy własnoręcznie zrobione stroiki wielkanocne, a osobom, które przekazały środki na remont harcówki za pomocą portalu Odpalprojekt wysłaliśmy nagrody. Zawsze za pomoc chcemy ofiarować coś od siebie.

Pomieszczenie zaadaptopwane na harcówę w trakcie prac remontowych / fot. Jerzy Stankiewicz

Jak długo trwał remont?

Remont trwał około dwa i pół roku. Tak długi okres był spowodowany wieloma czynnikami. Poza pracami fizycznymi, musieliśmy pozyskać środki na remont. Dodatkowo jako, że było to pomieszczenie od dawna nieużywane, co chwilę pojawiały się jakieś niemiłe niespodzianki jak np. cieknące rury kanalizacyjne, które musiały zostać wymienione, aby w harcówce nie było wilgoci i brzydkiego zapachu. No, ale dziś już chyba nic nas złego nie zaskoczy, wszystko zostało naprawione.

Przygotowaliście coś specjalnego na otwarcie?

Otwarcie harcówki będzie wielkim, lokalnym wydarzeniem, które organizujemy wraz z Ośrodkiem Kultury. Poza oficjalną częścią otwarcia przygotowana jest wystawa fotografii pt.: "Harcerstwo w Zawidowie - Dawniej i dziś". Ponadto zaplanowaliśmy również projekcję filmów - niepublikowanych dotąd większej publiczności; przedstawiającą życie szkolne i kulturowe Zawidowa w latach 70. Atrakcji nie zabraknie, dlatego też serdecznie wszystkich zapraszamy!

Gdzie do tej pory spotkaliście się?

Od samego początku istnienia drużyny otrzymaliśmy wsparcie Ośrodka Kultury w Zawidowie, który udostępniał nam sale na czas spotkań. Jednakże wiadomo - brakowało nam własnych 4 ścian, gdzie moglibyśmy powiesić dyplomy czy też zdjęcia, dlatego tak bardzo chcieliśmy własnej harcówki.

Kilka słów o 10 GDH Kocia Skała i 16 GGZ…

10 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Kocia Skała oraz 16 Grunwaldzka Gromada Zuchowa Aurora zrzeszają łącznie około 35 dzieci z Zawidowa i okolicznych miejscowości. Drużyna, w której pełnię funkcję drużynowego, działa od początku 2016. Gdy pojawiło się sporo zapytań czy młodsze dzieci również mogą dołączyć do drużyny, zacząłem się zastanawiać nad utworzeniem gromady zuchowej. Aurora swoją działalność rozpoczęła we wrześniu 2017 roku. Obecnie gromadę prowadzi phm. Kamila Jabłońska, która swoimi działaniami przebija wszelkie oczekiwania - liczba dzieci przychodzących na zbiórki sięga 20 osób. Jesteśmy również jednostkami posiadającymi tytuł drużyn grunwaldzkich. Poza spotkaniami harcerskimi organizujemy dla dzieci biwaki i wycieczki, a także aktywnie uczestniczymy w wydarzeniach organizowanych w naszym mieście.

10 GDH Kocia Skała i 16 GGZ Aurora / fot. Jerzy Stankiewicz

Czego konkretnie można nauczyć się w harcerstwie?

Na to pytanie najłatwiej będzie odpowiedzieć cytując misję ZHP: "Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań." W naszych jednostkach dzieci i młodzież mogą nie tylko się uczyć ciekawych rzeczy, których nie znajdzie się w szkolnych podręcznikach, ale również radośnie spędzać czas w przyjaznym gronie.

Gdzie i kiedy złapałeś przysłowiowego bakcyla?

Moja przygoda z harcerstwem zaczęła się stosunkowo późno, ponieważ dopiero w wieku 16 lat. Gdy poszedłem do szkoły średniej zostałem zaproszony na pierwsze spotkanie nowej drużyny. Szybko odnalazłem się w tym środowisku, przez co harcerstwo wypełniło znaczną część mojego życia. Był to jednak czas młodzieńczy. Po maturze przyszedł czas studiów we Wrocławiu, gdzie nie ma się co oszukiwać - bardzo doskwierało mi życie bez codziennej służby w ZHP. Dlatego po zmianie trybu studiów na zaoczne i powrocie na stałe do rodzinnej miejscowości odżyłem na nowo jako harcerz. Objąłem funkcję zastępcy komendanta hufca, a następnie założyłem drużynę w Zawidowie.

Jest coś w powiedzeniu, że harcerzem jest się całe życie?

Oczywiście, że tak! Działając z drużyną, często jestem zaczepiany na mieście przez ludzi, którzy z błyskiem w oku wspominają o tym, że dawniej również działały w ZHP. Mówią, że to był wspaniały czas w ich życiu. Poza tym wartości przekazane w harcerstwie takie jak Ojczyzna, Nauka, Cnota pozostają w sercu na zawsze, i nie da się ich od tak przegonić.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry harcerz?

Można by tu wymienić wiele cech, lecz pamiętajmy, że każdy ma swoje wady i zalety. Dlatego dobry harcerz to taka osoba, która cały czas pracuje nad sobą i dąży do osiągnięcia ideałów.

Można do Was dołączyć? W jaki sposób?

Nie zamykamy się na nikogo! Każdego chętnie przyjmiemy w szeregi naszych jednostek. Dzieci w wieku od 6 do 10 lat zapraszamy na zbiórki gromady we wtorki o godzinie 16:30. Dzieci i młodzież od lat 10 zapraszamy na zbiórki drużyny w poniedziałki o 16:24.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

 

Wszystkich chętnych, którzy chcą zobaczyć nową harcówkę zawidowskich harcerzy zapraszamy w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 16.00 do Ośrodka Kultury w Zawidowie na oficjalne otwarcie! Na pewno nie pożałujecie! Zachęcamy też do wstąpienia w szeregi 10 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Kocia Skała oraz 16 Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej Aurora.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również