NaStyku.pl

Gmina Zgorzelec dziękowała za plony

W słoneczną sobotę 8 września 2018 r. w Jędrzychowicach odbyło się tradycyjne Święto Plonów.
Święto Plonów w Gminie Zgorzelec - zdjęcie nr 92
Święto Plonów w Gminie Zgorzelec - zdjęcie nr 92

Zgodnie z tradycją, dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy w kościele w Jędrzychowicach, podczas której mieszkańcy gminy Zgorzelec podziękowali Bogu za otrzymane, w ostatnich dwóch latach, plony. Poświęcono wino i chleb oraz wieńce dożynkowe. Po mszy korowód dożynkowy udał się na stadion APIS-u Jędrzychowice. Na przybyłych gości czekały stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego i stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnej kuchni.

Po uroczystym odegraniu i odśpiewaniu hymnu, zastępca wójta Marek Wolanin przywitał przybyłych gości wśród, których byli między innymi: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Kazimierz Janik, radni, sołtysi, delegacje z 21 sołectw gminy, wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, służb mundurowych, Cechu Rzemiosł Różnych w Zgorzelcu i instytucji rolniczych.

Wójt Gminy Zgorzelec wraz  z Marszałkiem Województwa wypuścili gołębie, by głosiły wieść o trudzie rolników, dożynkach, radości i wzajemnym poszanowaniu. Po czym nastąpiło, przywitanie delegacji z 21 sołectw, przez włodarzy gminy: wójta Piotra Machaja i przewodniczącą Rady Gminy Annę Rakoczy. Następnie wójtowie, zaproszeni goście i radni symbolicznie podzielili się chlebem z mieszkańcami. W swoim przemówieniu Wójt Gminy Piotr Machaj dziękował rolnikom za ich pracę, która nie należała, w bieżącym roku do najłatwiejszych ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

Delegacje dożynkowe zaprezentowały samodzielnie wykonane wieńce. Konkurs na najładniejszy wieniec to tradycja. W tym roku największy podziw wzbudził wieniec  sołectwa Kostrzyna, na drugim miejscu uplasował się wieniec z Ręczyna, trzecie miejsce przypadło sołectwu Białogórze.

Dożynki Gminne są dobrą okazją do odznaczenia honorowych obywateli, zasłużonych i ambasadorów. Jak co roku dostrzegając pracę i trud wyróżnionych zostało 21 rolników, którzy wynikami produkcyjnymi w gospodarstwie i postawą społeczną wyróżnili się w ostatnim czasie w środowisku. Tytuł "Ambasador Gminy Zgorzelec" otrzymał zespół Górnołużyckie Błękitne Kamizelki, a tytuł "Zasłużony dla Gminy Zgorzelec" otrzymali: Arkadiusz Furmaniak, Kazimierz Olczak, Robert Kołodziejczyk, Dariusz Pich, Krystyna Radzięta, Andrzej Szczęsny, Tomasz Zygmunt. Tytuł "Honorowy Obywatel Gminy" otrzymał Michał Grzeszczyszyn.

Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu zorganizował część artystyczną imprezy. Biesiadników do zabawy porywały: dzieci z przedszkola "Krasnoludki" w Jędrzychowicach, Zespół Pieśni i Tańca Lusatia z Osieka Łużyckiego, Kwiatowianki z Żarskiej Wsi, Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa, zespół Pogranicze ze Studnisk, Agencja Artystyczna Moc Art., NIKOS RUSKETOS & Grecka Grupa "ORFEUSZ". Do późnych godzin nocnych zabawę taneczną prowadził zespół TI AMO. Po zmroku dla gości przygotowano pokaz pirotechniczny. 

Dla uczestników dożynek przygotowano także loterię fantową, w której do wygrania były cenne nagrody, w tym hamaki samostojące i  zestawy mebli ogrodowych. Atrakcją wzbudzającą duże zainteresowanie okazała się fotobudka, a dla najmłodszych uczestników przygotowano interesujące atrakcje w tym: dmuchane zamki, kramy z zabawkami, konkursy, zgadywanki i zabawy.

Wójt wręczył także nominację do współorganizacji kolejnych Dożynek Gminnych w roku 2020, którą otrzymało sołectwo Żarska Wieś.

Wójt Gminy Zgorzelec serdecznie dziękuje licznie przybyłym rolnikom, mieszkańcom oraz delegacjom wieńcowym za zaangażowanie i udział w gminnych dożynkach. Szczególne podziękowania kieruje na ręce Rady Sołeckiej z Jędrzychowic, która przygotowała poczęstunek i inne atrakcje dla uczestników dożynek oraz współuczestniczyła w tworzeniu wspaniałej atmosfery podczas wspólnego święta mieszkańców gminy Zgorzelec.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Deszczówka

Retencja wody w miastach: jak każdy z nas może pomóc?

Życie
niedziela, 26 maja 2024, 13:07
Retencja wody w miastach jest kluczowym elementem w walce z suszą i powodziami. Woda, która zostaje zatrzymana w miejskiej przestrzeni, pomaga w regulacji mikroklimatu, zmniejsza ryzyko podtopień i wspiera bioróżnorodność.
Brudna woda

Wpływ zanieczyszczeń wód na zdrowie i środowisko

Życie
sobota, 25 maja 2024, 13:43
Współczesne społeczeństwo musi zrozumieć, jak wielkie znaczenie ma ochrona naszych zasobów wodnych i jakie kroki możemy podjąć, aby zmniejszyć zanieczyszczenie.

Zobacz również