W Chinach w ciągu ostatnich 20 lat dwa gatunki zwierząt wyginęły na zawsze, wyniszczone przez człowieka - mówi Dr Sven Hammer z ZGAP oraz Dyrektor Zoo w Görlitz. Pragniemy chronić pozostałe gibony przed takim losem. Celem kampanii jest zwrócenie większej uwagi na tak zwane małe małpy człekokształtne oraz wspieranie wysiłków hodowlanych prowadzonych przez ogrody zoologiczne i projektów na rzecz ochrony gatunku w krajach Azji Południowo-Wschodniej.
Połączenie sił
W związku z tym wszyscy zaangażowani partnerzy zbierają fundusze, które pozwolą na konkretne działania przyczyniające się do zachowania gibonów. Oprócz Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP), ściśle ze sobą współpracują organizacje oraz członkowie Niemieckiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych - DTG, VdZ oraz Wspólnoty Mecenasów Zoo - GdZ.
Pragniemy połączyć siły, aby osiągnąć jak najwięcej - przyznaje Viktoria Michel, koordynatorka projektu ochrony przyrody "Zwierzę roku". W ramach naszych działań wybraliśmy dwa projekty, dzięki którym fundusze zgromadzone na rzecz ratowania gibonów mogą być wykorzystane bardziej skutecznie.
Rezerwat Nakai-Nam Theun w Laosie obejmujący 3500 kilometrów kwadratowych, jest jednym z ostatnich dużych, ciągłych obszarów leśnych w Azji Południowo-Wschodniej. Jest on domem dla wielu gatunków endemicznych i krytycznie zagrożonych. Żyje tutaj m.in. żóltopoliczkowy gibon północny (nomascus leucogenys) oraz południowy gibon białopoliczkowy (nomascus siki). "Projekt Anoulak" oferuje pomoc dla rzadkich gatunków w Laosie. Aby ograniczyć kłusownictwo, 24 wyszkolonych strażników patroluje lasy w wybranych obszarach, wspieranych także przez agencję samorządową.
Kon Plong, Wietnam - gibon zółtopoliczkowy
W Wietnamie środkowym żyje jeszcze około 800 gibonów żółtopoliczkowych (nomascus annamensis). Tutaj celem jest zapewnienie ochrony siedliska gibona na dużym obszarze, a tym samym zapewnienie trwałego przetrwania tego gatunku. W tym celu należy połączyć ze sobą dwa istniejące obszary chronione oraz przyłączyć do nich nowy, dotąd nie zbadany duży obszar leśny. W rezultacie powinien powstać rezerwat gibonów obejmujący ponad 120 000 hektarów.