NaStyku.pl

Gen. „Bór” Komorowski zamiast gen. Berlinga

Do 2 września władze miast i gmin miały czas na zdekomunizowanie nazw ulic, placów, budowli i obiektów użyteczności publicznej.
Ul. gen. Zygmunta Berlinga w Zgorzelcu
Ul. gen. Zygmunta Berlinga w Zgorzelcu

Obowiązek ten wynikał z ustawy o zakazie propagowania ustroju komunistycznego lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej. W Zgorzelcu zmianie uległa położona na Ujeździe nazwa ulicy generała Zygmunta Berlinga. Pod koniec sierpnia radni podjęli decyzję, że boczna Reymonta i Okulickiego będzie mieć nowego patrona – generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego.

Uchwała o zmianie nazwy ulicy wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Nowa nazwa zostanie automatycznie wprowadzona do miejskiego systemu i w związku z tym mieszkańcy nie muszą zgłaszać żadnych zmian. Nie wiąże się to również z wymianą dowodu osobistego wydanego według starego wzoru (w nowych nie ma już wpisu o adresie zameldowania). Zmiana nie wpływa także na wymianę paszportów, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

Zmianę danych adresowych należy zgłosić m.in.:

  • przy najbliższej okazji (np. przy składaniu zeznania podatkowego) do urzędu skarbowego,
  • Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ale tylko w przypadku pobierania świadczeń z ZUS-u),
  • dostawcy energii, usług telekomunikacyjnych, telewizyjnych i internetowych, agencji ubezpieczeniowej, funduszowi emerytalnemu, zakładowi pracy, placówce oświatowej, przychodni lekarskiej oraz w banku.

Zygmunt Berling (1896–1980) – do 1939 roku zawodowy oficer Wojska Polskiego, później współpracownik NKWD i działacz prokomunistyczny, zdegradowany i skazany na śmierć za zdradę, mianowany przez Stalina dowódca polskich jednostek przy Armii Czerwonej, wysoki urzędnik państwowy w PRL, z wykształcenia prawnik. Więcej tutaj – klik.

Tadeusz „Bór” Komorowski (1895-1966) – pułkownik kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1945–1947, dowódca Armii Krajowej od lipca 1943 do października 1944, zastępca dowódcy Armii Krajowej od lutego 1942 do lipca 1943, zastępca komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej od lipca 1941 do lutego 1942, kawaler Orderu Orła Białego i Virtuti Militari, premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również