NaStyku.pl

Gdzie na grzyby? Sprawdź na interaktywnej mapie

Grzybiarze zacierają ręce. Chłodne i deszczowe lato sprawiło, że w lasach pojawiło się naprawdę dużo grzybów. Gdzie możemy je znaleźć? Wystarczy sprawdzić na mapie.
fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Gdzie możemy znaleźć grzyby? W okolicach Bolesławca, Osiecznicy, Szprotawy ale też po czeskiej stronie Gór Izerskich. Pojawiają się też pierwsze doniesienia o grzybach w Borach Dolnośląskich. Warto poszukać grzybów w lasach powiatu zgorzeleckiego. 

Prawdziwki, podgrzybki sezon rozpoczęty lasy blisko granicy po czeskiej stronie - pisze internauta Gucio z Dolnego Śląska. 

Kilka podgrzybków i mała garść kurek. Kilka większych spleśniałych zostało w lesie. Poza tym pojedyńcze muchomory oraz gołąbki których nie zbierałem. W lesie mokro i ciepło, pełno jagód - informuje Pan Marian.

Przed wyprawą na grzyby warto skorzystać z interaktywnej mapy, gdzie grzybiarze zaznaczają swoje zbiory. Można ją sprawdzić na stronie GRZYBY.PL

Przed wyprawą do lasu warto jednak zapamiętać kilka zasad bezpieczeństwa: 

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, 

  • dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu, 

  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren, 

  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie, 

  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy, 

  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji, 

  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać, 

  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie, 

  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,

  • nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy; 

  • gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję; 

  • pamiętajmy, że w lesie żyją dzikie zwierzęta i nie powinniśmy się do nich zbliżać. Przestraszone zwierzę może się okazać niebezpieczne i nas zaatakować. Nie zapominajmy, że zwierzęta mogą być też zarażone wścieklizną. 

Gdy zgubisz się w lesie skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformuj, w miarę możliwości, gdzie się znajdujesz – poszukaj granitowego słupka oddziałowego z numerem (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie miejsca gdzie się znajdujesz). Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku i prędzej czy później natrafimy na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzemy do słupka z numerem, który należy podać wzywając pomoc.

Pomocne mogą okazać się również miejsca składowania drewna. Stos pni oznaczony jest tabliczką z numerem, która pomoże w ustaleniu miejsca w którym się znajdujemy. Również niektóre urządzenia łowieckie np. ambony, mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane. 

Odnalazłeś drogę na własną rękę powiadom policję, że już nie potrzebujesz pomocy.

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również