NaStyku.pl

Elektrownia Turów wyróżniona w konkursie Mistrz Techniki za zaporę na Witce

Elektrownia Turów, jeden z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie MISTRZ TECHNIKI FSNT-NOT 2018/2019, w dziedzinie Inżynieria Środowiska.
Mistrz Techniki dla Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK S.A.
Mistrz Techniki dla Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK S.A.

Nagroda została przyznana za zastosowane rozwiązanie techniczne pn. "Zapora na rzece Witka w Niedowie – bezobsługowe urządzenie upustowe w postaci przelewu labiryntowego".

Rozstrzygnięcie organizowanego co dwa lata konkursu nastąpiło w Krakowie podczas uroczystej Gali Inżynierskiej IV Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich i XXVI Kongresu Techników Polskich. Przyznaną dla Elektrowni Turów nagrodę odebrali Grzegorz Ostafijczuk - kierownik Wydziału Nadzoru Budowlanego, kierownik projektu pn. Odbudowa zapory na rzece Witka w Niedowie oraz Artur Słabicki, kierownik Wydziału Nadzoru Urządzeń Gospodarki Wodno-Ściekowej i Mokrego Odsiarczania Spalin. Konkurs MISTRZ TECHNIKI ma wieloletnią tradycję i stanowi znakomity element promocji polskich inżynierów oraz ich dorobku. Ideą jego stworzenia przez Naczelną Organizację Techniczną było inspirowanie do podejmowania ważnych, innowacyjnych przedsięwzięć technicznych, wyróżnianie, a także promowanie ich twórców. Ogólnopolska Komisja Konkursu, uwzględniając opinie ekspertów, ocenia zgłoszone rozwiązania techniczne i organizacyjne, wdrożone w ostatnich latach. O wyróżnienie konkurują autorzy projektów, bądź zespoły autorskie, reprezentujące przedsiębiorstwa, zakłady projektowe, uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe oraz instytucje i organizacje pozarządowe.

Bardzo się cieszymy, że projekt zrealizowany w Elektrowni Turów zyskał uznanie komisji konkursu. Odbudowa zapory była dla naszej spółki istotna z dwóch powodów. Po przerwaniu zapory w trakcie powodzi, w sierpniu 2010 roku, utraciliśmy swoje podstawowe źródło zasilania w wodę technologiczną. Zbiornik na Witce odgrywa również bardzo istotną rolę dla mieszkańców Bogatyni - jest jej podstawowym źródłem wody pitnej – powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wyróżnienie w konkursie Mistrz Techniki 2018/2019 w dziedzinie Inżynieria Środowiskowa

Wyróżnienie w konkursie Mistrz Techniki 2018/2019 w dziedzinie Inżynieria Środowiskowa 

Odbudowana zapora ma betonową konstrukcję wyposażoną w dodatkowe, samoczynne urządzenie upustowe w postaci przelewu labiryntowego oraz w przepławkę dla ryb. Obecny obiekt jest w stanie przyjąć znacznie większe przepływy wody, niż urządzenia upustowe zapory sprzed powodzi. Badania modelowe przeprowadzone na Politechnice Wrocławskiej w sierpniu 2011 r. potwierdziły, że urządzenia upustowe odbudowanej zapory są w stanie bezpiecznie przepuścić wodę o przepływie ok. 1500 m3/s.

Zbiornik Niedów, nad którym znajduje się zapora, zbudowano w latach 1958-1962 w celu zapewnia stabilnych dostaw wody technologicznej dla produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Turów. Korona odbudowanej zapora wkrótce będzie również dostępna dla ruchu pieszego, zbiornik ten stanie się ponownie miejscem rekreacji. W najbliższym czasie Elektrownia Turów zainstaluje również na zaporze dwa nowe hydrogeneratory o łącznej mocy ok. 1 MW, przywracając tym samym zdolności produkcyjne elektrowni wodnej. Nowe turbiny Kaplana dostosowane do aktualnych warunków hydrologicznych rzeki Witka, wytworzą czystą energię elektryczną, która trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Będzie to kolejna inwestycja podejmowana przez PGE GiEK w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii, do którego należy turoszowski kompleks energetyczny.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również