W tym roku mija 25 lat istnienia Fundacji Nasza Ziemia. Jubileuszowa kampania odbywa się w formie eko eskapady, czyli podróży do miejsc ważnych dla Fundacji i pięknych z natury. To swego rodzaju podsumowanie zmian, jakie nastąpiły w ekologicznej świadomości Polaków. Chcemy przede wszystkim spotkać się z osobami, które przez te wszystkie lata z własnej inicjatywy dbały o Matkę Ziemię.
Gospodarzem pierwszego przystanku eko eskapady będzie Zgorzelec. Na zaproszenie Burmistrza Miasta i mieszkańców będziemy dyskutować o tym, jak dbać o swoje miejsce na ziemi. Zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Nie śmiecimy – Sprzątamy - Zmieniamy” oraz jubileuszowej kampanii „Połączyło nas sprzątanie świata” porozmawiamy o zmianach jakie nastąpiły w świadomości Polaków i co udało nam się razem zrobić dla ekologii przez ostatnie ćwierć wieku. Zgorzelecki przystanek będzie połączony z 26. Akcją Sprzątania Świata – Polska, w której udział weźmie około 20 placówek oświatowych, a Fundacja razem z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich posprząta tereny parkowe przy Nysie Łużyckiej. Przystanek Zgorzelec eko eskapady będzie okazją do podsumowań, dyskusji, wymiany opinii i doświadczeń, ale przede wszystkim inspiracji dla kolejnych ekologicznych zmian.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 przed Miejskim Domem Kultury, gdzie specjalnie dla mieszkańców powstanie ekologiczne „miasteczko”. Przy stoiskach miasta, Fundacji Nasza Ziemia i stowarzyszenia EKO UNIA będzie można wymienić się doświadczeniami, zapytać o kwestie dotyczące recyklingu, ekologicznych działań miasta oraz zdobyć wiedzę dotyczącą małych nawyków, które wiele zmieniają. Wydarzeniem towarzyszącym będzie debata pt. „Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierasz” zorganizowana przez stowarzyszenie EKO UNIA i WWF Polska, którą poprzedzi projekcja wielokrotnie nagradzanego na festiwalach filmu „Human Energy”.
Wydarzenie zakończy wręczenie podziękowań za współorganizację przystanku eko eskapady dla władz Zgorzelca oraz certyfikatów dla zgorzeleckich uczestników 26. Akcji Sprzątanie świata Polska. Podziękowania i certyfikaty wręczy Mira Stanisławska – Meysztowicz Założycielka Fundacji i Inicjatorka Akcji.
Mira Stanisławska-Meysztowicz - działaczka ekologiczna, założycielka i była prezeska Fundacji Nasza Ziemia. W 1994 r. zainicjowała w Polsce akcję Sprzątanie świata. Członkini Rady Programowej Zielonego Instytutu. Od 2008 roku jej imię nosi Szkoła Podstawowa w Żdżarach (woj. wielkopolskie). Działania Miry Stanisławskiej-Meysztowicz znalazły uznanie u władz państwowych: w 2001 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski). W 2002 została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Została uznana Człowiekiem Roku 2004 Polskiej Ekologii.
Akcja Sprzątanie świata została zapoczątkowana w 1989 w Australii. Obecnie odbywa się w 130 krajach świata, a jej celem jest wpojenie dzieciom i młodzieży szacunku dla środowiska naturalnego. W ramach akcji w Polsce co roku zbiera śmieci ok. dwóch milionów wolontariuszy.