NaStyku.pl

Edward 2019, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

Uwaga kierowcy! Dzisiaj na drogach zobaczymy znacznie więcej policji. Wszystko w ramach akcji European Day Without a Road Death. Kontrola drogówki może zakończyć się nie tylko mandatem i punktami karnymi, ale nawet utratą prawa jazdy.
Zgorzeleccy policjanci apelują o bezpieczne i rozważne poruszanie się po drogach
Zgorzeleccy policjanci apelują o bezpieczne i rozważne poruszanie się po drogach

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach to projekt realizowany od 2016 r. pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią akcji jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach całej Europy.

EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Policjanci będą kontrolować prędkość. W ruch pójdą mierniki laserowe z rejestracją obrazu oraz wykorzystywane przez grupy SPEED najnowsze nieoznakowane radiowozy BMW z wideorejestratorami.

Mundurowi będą też zwracać uwagę na korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, stan techniczny pojazdów oraz podejmowanie innych ryzykownych manewrów.

Prócz oznakowanych radiowozów, pojawią się także patrole w nieoznakowanych samochodach. Auta będą zatrzymywane nie tylko po ujawnieniu wykroczenia, ale także do tzw. rutynowych kontroli. Zmotoryzowani mają być zachęcani m.in. do złożenia deklaracji bezpiecznego kierowcy. Treść deklaracji:

„Moje zobowiązanie… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:.

  • Będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.
  • By poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swoje i pojazdu.
  • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower).
  • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno.
  • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
  • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
  • Będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
  • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje.
  • Będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
  • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
  • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
  • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
  • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
  • Jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.
  • Ubiegłoroczna kampania #ProjectEDWARD wywarła ogromny wpływ na media społecznościowe, osiągając zasięg 25 milionów na Twitterze w dniu akcji – 19 września oraz całkowity zasięg 37,2 miliona, od 11 czerwca do 21 września.

Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również