Oddział pediatryczny w Zgorzelcu doposażony w łóżka dla rodziców
Szpital w Zgorzelcu to dwudziesta czwarta placówka, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji. Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.
– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. W tym roku przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Fundacja Ronalda McDonalda dbając o rodziców, dba o dobro dzieci
Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Olsztyna, Radomia, Mrągowa, Warszawy i Zgorzelca. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 701 łóżek dla rodziców 24 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.
Rodzice hospitalizowanych dzieci w Zgorzelcu, nie będą spać na podłodze
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.
Komfort rodzica przy hospitalizacji dziecka ma znaczenie nie tylko dla rodzica, ale także dla dziecka oraz personelu. Nasza placówka od dawna starała się polepszyć jakość pobytu, jednakże teraz dzięki przekazanym łóżkom będziemy mogli zaoferować jeszcze lepsze warunki. Dlatego w imieniu dzieci, rodziców oraz personelu, chciałabym serdecznie podziękować za przekazany dar - mówi dyrektor WS SP ZOZ w Zgorzelcu Zofia Barczyk.
Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. 10 łóżek w Zgorzelcu przekazał w imieniu Fundacji jej przyjaciel i donator – Piotr Borowy, licencjobiorca McDonald’s.
– Zdajemy sobie sprawę, jak trudnym i stresującym czasem dla całej rodziny jest choroba dziecka, związana niekiedy z pobytem w szpitalu. Wszyscy jej członkowie w takich chwilach pragną jednego – aby cała rodzina mogła być razem. W tym właśnie wyraża się misja Fundacji Ronalda McDonalda, której programy służą rodzinom chorych dzieci. Te programy, dodajmy, służą w bardzo konkretny sposób. Łóżko dla rodziców daje coś ogromnie ważnego w czasie choroby – daje bliskość. Nie zapominajmy też, że dobra jakość snu mamy i taty przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale – podkreśla Piotr Borowy.
fot. WS SP ZOZ Zgorzelec (2)