NaStyku.pl

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki są okazją dla złodziei

Z okazji nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych wiele osób zaczęło porządkować groby bliskich. Niestety wiedzą o tym także złodzieje, którzy polują na cmentarzach na łatwe łupy…
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu
Cmentarz wojenny im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu

Zajęte sprzątaniem i zamyślone osoby są idealnym celem dla złodziei. Scenariusz kradzieży zwykle wygląda podobnie. Ofiara rabusia oddala się na chwilę od grobu, który porządkuje. Przykładowo, idzie do pompy po wodę do kwiatów lub w stronę pojemników na odpady by wyrzucić zgrabione liście. Kiedy wraca torebki, portfela, dokumentów, pieniędzy już nie ma… Co zrobić, by ustrzec się kradzieży?

-By nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy na uporządkowanie grobów bliskich, należy się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy oraz innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych – radzą zgorzeleccy policjanci.

Ostrożność należy zachować także podczas spaceru. W zatłoczonych cmentarnych alejkach złodzieje bez problemu mogą wyciągnąć z niezapiętej kieszeni lub torebki cenne przedmioty. – Dokumenty, portfel lub telefon komórkowy najlepiej trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. To na pewno utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży – dodają.

Złodzieje polują także na znicze oraz kwiaty, które później ponownie sprzedają. Mundurowi radzą by zostawiać je na grobach tuż przed 1 listopada, by tłum odwiedzający nekropolie zniechęcił złodziei. Wiele osób decyduje się też oznaczyć je sprayem lub farbą.

Warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu i mgły znacznie ograniczają widoczność. Dlatego tak ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 30-40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 150 metrów. To daje szansę kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego lub rowerzysty.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również