NaStyku.pl

Dzień Energetyka w Kompleksie Turów

Pracownicy Elektrowni Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, obchodzili 10 września branżowe święto. Wielu z nich otrzymało wyróżnienia i gratulacje za dobrą pracę.
Dzień Energetyka 2021 w Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK SA
Dzień Energetyka 2021 w Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK SA

Uroczystości związane z obchodami Dnia Energetyka były okazją do złożenia gratulacji wszystkim pracownikom Elektrowni, która wraz z Kopalnią Turów tworzą turoszowski kompleks energetyczny, odpowiadający za ok. 7 proc. krajowej produkcji energii.

Gratulacje i życzenia złożyła energetykom osobiście Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Wraz z wiceminister Machałek, w akademii wzięli także udział m.in. posłowie Szymon Pogoda i Stanisław Żuk, senator Krzysztof Mróz, władze wojewódzkie i samorządowe, a także przedstawiciele Strony Społecznej. Grupę Kapitałową PGE reprezentowali Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Dzień Energetyka 2021 w Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK SA

Grupa PGE jest w pełni świadoma społecznych i ekonomicznych skutków podjętych decyzji oraz konieczności zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Turów oraz mieszkańców regionu. Obszar, który obejmie transformacja jest terenem przemysłowym z bardzo dobrym dostępem do sieci energetycznej i stanowi idealne miejsce do realizacji nowych inwestycji w energetykę odnawialną. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji zgłosiliśmy dla regionu turoszowskiego szereg projektów, na które Grupa PGE przeznaczy ponad 2 mld zł. Wymienię tu takie inwestycje jak farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii oraz elektrociepłownia dla mieszkańców Bogatyni – podkreślił Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia i Kopalnia Turów istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski

Z kolei prezes Andrzej Legeżyński przypomniał, że po oddaniu nowego bloku, elektrownia jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 3,2 mln gospodarstw, a razem z Kopalnią Turów stanowią istotny element bezpieczeństwa energetycznego kraju.

To bezpieczeństwo wydatnie zwiększył przyjęty do eksploatacji w maju 2021 r. nowy blok energetyczny nr 7, który pozwolił całkowicie odbudować moc Elektrowni Turów do ponad 2000 MW . Budowa bloku nr 7 była historycznym dla nas wydarzeniem to ostatni projekt budowy węglowego bloku energetycznego w Grupie PGE. Ta inwestycja to miejsca pracy dla energetyków, górników i firm współpracujących z elektrownią. Nie bez znaczenia jest możliwość wykorzystania tutejszego złoża węgla brunatnego przy użyciu już istniejącej infrastruktury – podkreślał Andrzej Legeżyński, prezes PGE GiEK

Zielony ład i transformacja kompleksu

W wystąpieniu prezesa PGE GiEK pojawiły się także wątek polityki klimatycznej UE i transformacji energetycznej kompleksu.

Grupa PGE, w tym kompleks energetyczny w Turowie, już przystąpiły do realizacji założeń wynikających z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dla regionu został opracowany plan transformacji przewidujący utrzymanie istotnej roli kompleksu w przyszłym polskim systemie zielonej energii, uwzględniający zabezpieczenie miejsc pracy i stabilizację gospodarczą oraz społeczną regionu, przy stopniowym, rozważnym i planowanym z wyprzedzeniem wygaszaniu konwencjonalnej energetyki. Skuteczna i odpowiedzialna realizacja Zielonego Ładu wymaga w najbliższych latach ogromnych nakładów inwestycyjnych, a także długofalowych planów modernizacji sektora elektroenergetycznego. Po otrzymaniu wsparcia finansowego projekty w zakresie energetyki nisko i zeroemisyjnej mają szansę na przekształcenie Turowa w zielone centrum energii z wykorzystaniem istniejącej struktury okołoenergetycznej, nowych technologii w zakresie wytwarzania OZE oraz magazynowania energii, ale także potencjału
i specjalistycznej wiedzy pracowników kompleksu Turów
– zapewniał Andrzej Legeżyński.

Dzień Energetyka 2021 w Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK SA

Elektrownia w przededniu 60-lecia

Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów, podsumowując miniony rok działalności zakładu przypomniał, że w przyszłym roku oddział będzie obchodził jubileusz 60-lecia produkcji energii elektrycznej. Dodał także, że będzie to również rok dużych zmian, związany m.in. z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, w ramach której będą funkcjonowały aktywa węglowe największych polskich koncernów energetycznych.

Jestem przekonany, że niezależnie od struktur, w jakich w przyszłości znajdzie się Elektrownia, w dotychczasowej, dobrej formie będziemy mogli świętować również kolejne, okrągłe rocznice. Zrealizowane dotychczas inwestycje i modernizacje, dbałość o środowisko naturalne, nacisk położony na innowacje i zapewnienie przyszłych kadr pozwalają założyć, że będziemy najdłużej działającą polską elektrownią węglową. Na naszych oczach historia zatoczyła koło - od pierwszego 200 MW bloku, poprzez rozbudowę mocy do 2000 MW, rozmaite struktury własnościowe, w których funkcjonowała elektrownia, aż do odbudowy mocy ponownie do ponad 2000 MW dzięki ostatniemu oddanemu blokowi węglowemu w energetyce. Na elektrownię zawsze można liczyć – działamy nieustannie już od 59 lat – powiedział Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów.

Dzień Energetyka 2021 w Elektrowni Turów / fot. PGE GiEK SA

Uroczyste obchody Dnia Energetyka były okazją do docenienia pracowników za ich pracę i nabrały wyjątkowego charakteru dla ponad pięćdziesięciu pracowników, którzy tego dnia otrzymali państwowe i branżowe odznaczenia. Złotym, srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią służbę uhonorowano 37 osób. Za zasługi dla energetyki dwóm pracownikom przyznano medale, a pięć osób otrzymało honorowe odznaczenia Zasłużony dla Elektrowni Turów. Listy gratulacyjne PGE GiEK za zaangażowanie w rozwój innowacyjności otrzymało dwóch pracowników.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pan Dariusz Janik i podinsp. Andrzej Barna / fot. KPP Zgorzelec

Taksówkarz udaremnił próbę oszustwa metodą „na wnuczka”

Życie
piątek, 24 września 2021, 14:48
Dzięki odpowiedzialnej postawie taksówkarza udało się udaremnić próbę oszustwa metodą „na wnuczka”. Mężczyzna pokrzyżował plany przestępcom, którzy chcieli wyłudzić od 88-latki sporą kwotę pieniędzy i biżuterię.
Telefon komórkowy / zdjęcie ilustracyjne

Uważaj na SMS-y o kwarantannie lub zgubionym portfelu!

Życie
piątek, 24 września 2021, 10:10
Nowa fala oszustw SMS. Setki osób dostaje wiadomości informujące o skierowaniu na kwarantannę lub o zgubionym portfelu. Każda zawiera także link prowadzący rzekomo do strony internetowej. Nie otwieraj go!

Zobacz również