NaStyku.pl

Dwie zgorzelczanki oszukane metodą „na policjanta”. W sumie przekazały oszustom ponad 40 tys. zł!

Dwie mieszkanki Zgorzelca zostały oszukane metodą „na policjanta”. Seniorki straciły łącznie 40 500 zł. Za późno zorientowały się, że to oszustwo.
Pieniądze
Pieniądze

W środę (19.01) dwie mieszkanki Zgorzelca zostały oszukane metodą „na policjanta”. W obu przypadkach przestępcy działali podobnie. Najpierw do kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za kuriera i poinformował je o liście poleconym, który musi zostać dzisiaj dostarczony. Podczas rozmowy przestępca dowiedział się, czy w mieszkaniu przebywa więcej osób.

Po zakończonej rozmowie ponownie zadzwonił telefon. Tym razem rozmówca podszył się pod policjanta CBŚP i poinformował seniorki, że zajmuje się sprawami oszustw na terenie całego kraju i właśnie podsłuchiwał wcześniejszą rozmowę z kurierem, który jest oszustem. Przestępca przekazał zgorzelczankom, że rzekomy kurier będzie chciał dostać się do jej mieszkania, obezwładnić ją za pomocą gazu i okraść.

Dzwoniący mężczyzna, chcąc się uwiarygodnić, kazał seniorkom nie rozłączając się, wybrać na telefonie numer 997, pod którym miały połączyć się z rzekomym prokuratorem i upewnić się, że jest on prawdziwym policjantem. Wtedy słuchawkę przejęła inna osoba współpracująca z oszustem i potwierdziła jego historię.

Później przestępca zapytał seniorki, czy chcą pomóc w złapaniu kuriera-oszusta. Zarówno jedna, jak i druga zgodziła się. Wtedy fałszywy policjant wypytał je o pieniądze, które posiadają w domu i zapewnił o konieczności ich zabezpieczenia, sprawdzenia numerów seryjnych oraz ich autentyczności. Powiedział, że po ich odbiór zgłosi się policjantka. Oszust nie pozwalał się na zakończenie rozmowy, czekał aż kobiety przekażą wspólniczce swoje oszczędności. Cały czas kontrolował sytuację.

Niestety zgorzelczanki uwierzyły w usłyszaną przez telefon historię i przekazały odpowiednio 15 tys. i 25,5 tys. zł. Dopiero gdy zadzwoniły do oficera dyżurnego zgorzeleckiej jednostki policji dowiedziały się, że padły ofiarami przestępców działających metodą „na policjanta”.

Policjanci po raz kolejny apelują, aby nie przekazywać pieniędzy żadnym obcym osobom bez względu od okoliczności. Zarówno policjanci, jak i funkcjonariusze innych służb nie mają prawa żądać od nas wydania jakichkolwiek pieniędzy, haseł do kont czy numerów PIN do kart. W przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy natychmiast rozłączmy się i zadzwońmy do zgorzeleckiej policji bezpośrednio pod nr 47 87 322 00.

Aktualna ocena: 1,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również