NaStyku.pl

Dwa otwarcia dworca kolejowego Zgorzelec Ujazd

Dworzec PKP Zgorzelec Ujazd znowu działa. Przedstawiciele rządu, województwa i zarządu spółki PKP otworzyli go 24 maja 2019 r. To szczęśliwy finał zabiegów zgorzeleckiego samorządu, który rozmowy w sprawie jego uruchomienia prowadził od 2013 roku.
Oficjalne otwarcie dworca kolejowego Zgorzelec Ujazd
Oficjalne otwarcie dworca kolejowego Zgorzelec Ujazd

Zgorzelec zagrał Zalewskiej na nosie

Dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd po raz pierwszy został "otwarty" w czwartek (23.05) przez mieszkańców miasta, którzy wielokrotnie przecięli symboliczną biało-czerwoną wstęgę. Spontaniczne spotkanie było wyrazem sprzeciwu wobec zaplanowanych na następny dzień oficjalnych uroczystości, w których wg zapowiedzi miała uczestniczyć Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Oficjalne otwarcie

Na otwarcie nowego obiektu przybyła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, wiceminister Marzena Machałek, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, członek zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski oraz lokalni działacze struktur PiS.

Na pewno zastanawiają się Państwo, co minister edukacji ma wspólnego z dworcem kolejowym i dzisiejszym otwarciem - zaczęła Anna Zalewska. - Zawarliśmy umowę z PKP, że będziemy wszędzie wzajemnie się wspierać dlatego, że między innymi, w umowie podpisanej rok temu ze związkiem kolejnictwa, pracodawców kolei, podjęliśmy wspólną decyzję, że razem piszemy podstawy programowe, razem piszemy ustawę o szkolnictwie branżowym i razem promujemy takie właśnie rozwiązania. Muszę powiedzieć, że współpraca przebiega wzorcowo. Mamy 47 szkół, w których uczymy w 5 zawodach, kolejne 2 będą powstawać. Podstawy programowe są bardzo chwalone przez szkoły, a to właśnie dzięki PKP. Jednocześnie w 20 najbardziej pożądanych zawodów, które będą specjalnie finansowane, w sposób znaczniejszy niż pozostałe, są m.in. 3 zawody związane z kolejnictwem. To pokazuje naszą wspólną odpowiedzialność za rozwój i w związku z tym każdą inwestycję traktujemy jako współpracę… – kontynuowała.

 

 

Po raz kolejny zacznę od podziękowań dla PKP S.A. i wsparcia dla Dolnego Śląska. Otwieramy piękny obiekt, który będzie służył mieszkańcom regionu. Program inwestycyjny kolei pozwala nie tylko przywrócić blask zapomnianym przez lata budynkom, ale przede wszystkim pozwala na poprawę jakości i komfortu podróżnych. Bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą. Jestem pewien, że wszystkie udogodnienia jakie będą funkcjonowały na dworcu w Zgorzelcu spodobają się mieszkańcom. Poprawa funkcjonalności takich obiektów wpłynie na zwiększenie liczby pasażerów, a na tym wszystkim zależy nam najbardziej – powiedział Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.

Nowe oblicze dworca Zgorzelec Ujazd

Zabytkowy dworzec kolejowy Zgorzelec Ujazd odzyskał swoją dawną świetność i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Obiekt po przebudowie stał się dostępny dla wszystkich grup podróżnych, także dla osób o ograniczonej mobilności. W ramach inwestycji wykonano elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję budynku oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a także wszystkie instalacje. Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Na dworcu zadbano również o niezbędne udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z dziećmi, podróżujących z dużymi bagażami oraz osób starszych i podróżnych z niepełnosprawnościami.

Pomieszczenia zostały przystosowane do nowych funkcji

W budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone w przewijak i umywalkę. Zlikwidowano również bariery architektoniczne takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zainstalowano tablice multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w budynku został zainstalowany m.in. system telewizji przemysłowej (monitoring wizyjny). W godzinach wieczornych i nocnych obiektu będzie pilnowała firma ochraniarska. W budynku znalazły się również pomieszczenia dla pracowników Kolei Dolnośląskich oraz lokal, w którym planowane jest otworzenie punktu gastronomicznego.

Harcówka

W budynku mieści się także harcówka, do której wkrótce "wprowadzą się" harcerze skupieni w Komendzie ZHP Hufca Zgorzelec im. Osadników Wojskowych. Według zapewnień jest to kwestia kilku najbliższych dni. Przypomnijmy, że wynajęcie części powierzchni dworca Zgorzelec Ujazd przez Miasto Zgorzelec i przeznaczenie jej nieodpłatnie na cel związany z realizacją zadań publicznych było jednym z warunków, od których spółka PKP S.A. uzależniała modernizację dworca i przywrócenie jego pełnej funkcjonalności.

Współpraca z lokalnymi władzami samorządowymi

Przypomnijmy, że budynek dworca Zgorzelec – Ujazd, odświeżony (nie wyremontowany) w ramach zakończonej w 2009 r. modernizacji linii kolejowej E-30 przeprowadzonej przez spółkę Polskie Linie Kolejowe, zaledwie trzy lata później, w 2012r., został zamknięty przez zarządzającą nim spółkę PKP Nieruchomości. W 2013 roku burmistrz Rafał Gronicz rozpoczął rozmowy z PKP w sprawie ponownego uruchomienia dworca, jednak propozycje rozwiązań przedstawiane przez spółkę były dla miasta nie do przyjęcia, bo wiązały się z nałożeniem na samorząd obowiązków wykraczających poza ustawowe zadania własne gminy. Wypracowanie porozumienia w miarę satysfakcjonującego obie strony zajęło około trzech lat. Warto było jednak powalczyć o to miejsce skoro dzięki temu PKP zdecydowało, że wyremontuje zabytkowy budynek dworca.

Cieszę się, że po kilku latach naszych zabiegów o ponowne otwarcie dworca, który został zamknięty przez PKP w 2012r., budynek znowu będzie służył podróżnym. To jedyny obecnie dworzec kolejowy w Zgorzelcu, dlatego tak bardzo zależało nam, aby nie podzielił losu dworca Zgorzelec Miasto, który wiele lat PKP sprzedało w prywatne ręce tak pechowo, że popadł w ruinę i wciąż jeszcze, mimo zwrotów sytuacji, stanowi da naszego samorządu problem. Wiem jednak, że działania nowego właściciela powoli postępują i liczę, że tak jak nam udało się znaleźć we wrocławskim oddziale kolei dobrego i solidnego partnera do rozmów o dworcu Zgorzelec Ujazd, tak również temu inwestorowi uda się porozumieć z PKP w sprawie pozwoleń na rozbiórkę, o które właśnie zabiega. Na razie jednak cieszmy się nowo otwartym obiektem, który zasługuje na uznanie - odpowiadał dziennikarzom obecny na otwarciu zastępca zgorzeleckiego burmistrza Radosław Baranowski

Szkoda, że jako gość nie miał okazji wyrazić swojego uznania dla dolnośląskiego oddziału PKP, partnera kilkuletnich negocjacji, dzięki którym dworzec znowu działa. Krótka formuła spotkania umożliwiła jednak tylko wypowiedzi minister Anny Zalewskiej, wojewody Pawła Hreniaka i Krzysztofa Golubiewskiego, członka zarządu PKP S.A.

 

Galeria zdjęć z oficjalnego otwarcia dworca kolejowego Zgorzelec Ujazd

Aktualna ocena: 3,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również