NaStyku.pl

Dwa dni, dwa utonięcia. Służby apelują o rozwagę

Czarna seria wypadków nad wodą w powiecie zgorzeleckim. W ubiegłym tygodniu życie straciły dwie osoby. Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu bije na alarm i po raz kolejny przypomina o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Utonięcie jest uduszeniem, do którego dochodzi w wyniku zamknięcia dróg oddechowych napływającą do nich wodą / fot.: KP PSP
Utonięcie jest uduszeniem, do którego dochodzi w wyniku zamknięcia dróg oddechowych napływającą do nich wodą / fot.: KP PSP

Śmierć w Bielawie Dolnej

Do pierwszego, tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w środę (25 lipca 2018 r.) w Bielawie Dolnej, gdzie trzech nastolatków postanowiło wykąpać się w rzece. Jeden z nich nie wypłynął na powierzchnię.

O godzinie 17:02 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu wpłynęło zgłoszenie z CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego), że w miejscowości Bielawa Dolna podczas kąpieli w Nysie Łużyckiej, jedna z osób nie wynurzyła się od paru minut. Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy JRG Zgorzelec, grupę wodno-nurkową SGRW-N z JRG nr 1 Jelenia Góra oraz najbliższe zastępy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – informuje mł. bryg. Hubert Jarosz, Oficer Prasowy KP PSP Zgorzelec.

Pierwsi przybyli na miejsce strażacy zastali na brzegu Nysy Łużyckiej osoby nieletnie, które wyszły z wody o własnych siłach. Młodzi wskazali mundurowym miejsce, w którym ostatni raz widziany był ich kolega. Podczas rozpoznania wstępnego ustalono, że 16-letni chłopiec kąpiący się w rzece zanurzył się pod powierzchnią wody i nie wypłynął.

Wprowadzony do wody nurek odnalazł poszkodowanego, a następnie wydobył go z wody na brzeg. Chłopiec został podjęty na brzegu przez obecny na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego. Niestety na ratunek było już za późno… - kontynuuje strażak.

Wypadek na Witce

Zabawa nad wodą zakończyła się tragicznie także dla 24-letniego mężczyzny, który w czwartek (26 lipca 2018 r.) pływał skuterem po zbiorniku wodnym Niedów w Ręczynie. Do wypadku doszło około godziny 15:23. Mężczyzna spadł z maszyny i nie wynurzał się od kilku minut. Jeden ze świadków tego zdarzenia próbował odnaleźć osobę znajdującą się pod wodą. Tak jak w poprzednim przypadku na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Zgorzelec, grupę wodno-nurkową SGRW-N z JRG nr 1 Jelenia Góra, SGRW-N z JRG nr 1 Legnica oraz najbliższy zastęp OSP.

Zabezpieczono teren prowadzonych działań, zwodowano łódź, na której ratownicy udali się w miejsce zaginięcia osoby, wskazane przez świadków zdarzenia. Ponadto ratownicy przeszukali również linię brzegową na długości ok. 1,5 km znajdującą się w bezpośredniej bliskości miejsca zaginięcia. Prace poszukiwawcze prowadzono aż do zmierzchu. W trakcie prac poszukiwawczych oznaczono na podstawie wskazań sonaru możliwe miejsce przebywania poszkodowanego w wodzie. Po ponownym zejściu nurka pod wodę wydobyto poszkodowanego z wody. Następnie przetransportowano go na brzeg i przekazano obecnemu na miejscu zespołowi ZRM. W wyniku badania EKG przeprowadzonego przez ratowników stwierdzono brak czynności życiowych – relacjonuje zdarzenia mł. bryg. Jarosz.

APEL Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu!

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
  3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
  4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 112, 998,997, 999. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również