NaStyku.pl

Dożynki Gminne w Sulikowie. Mieszkańcy dziękowali za tegoroczne plony

W ostatnią niedzielę wakacji w Sulikowie odbyło się tradycyjne Święto Plonów, czyli gminne dożynki. Na wszystkich przybyłych czekała barwna różnorodność zapewniona przez programy.
Dożynki Gminne w Sulikowie - zdjęcie nr 37
Dożynki Gminne w Sulikowie - zdjęcie nr 37

Święto Plonów było podziękowaniem dla wszystkich ciężko pracujących w polu - co podkreślił otwierając wydarzenie, gospodarz imprezy Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików.

Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, którą z podziękowaniem za tegoroczne zbiory odprawił ks. Dziekan Zbigniew Karaban. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy udał się na Plac Wolności w Sulikowie. Na przybyłych gości czekały już stoiska przygotowane przez lokalne sołectwa, instytucje oraz prywatnych wystawców, gdzie można było skosztować m.in. specjałów regionalnej kuchni.

Wójt Gminy Robert Starzyński i Dyrektor GOK Elżbieta Wąsowska - Bodo serdecznie powitali uczestników: Rolników, starostów dożynkowych, mieszkańców oraz zaproszonych gości wśród których byli między innymi: Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Kazimierz Janik, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Burmistrz Miasta Zawidów Robert Łężny, Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Burmistrz partnerskiej niemieckiej Gminy Hohendubrau Denis Riese wraz z delegacją. Samorząd Rolników reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Tadeusz Baranek oraz Członek Zarządu DIR Tadeusz Mochalski pełniący również funkcję Wiceprezesa Zarządu PPUH Worpol Sp. z o.o. w Sulikowie. Wśród przybyłych gości znaleźli się także: Prezes Łużyckiego Banku Spółdzielczego w Lubaniu Zbigniew Śmigielski, przedstawiciel ZGiUK w Lubaniu Piotr Browarczyk, zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Sulików Genowefa Wilczak - Raczak, radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi OSP i przedstawiciele stowarzyszeń.

Wójt Gminy w swoim przemówieniu dziękował rolnikom za ich trud, pracę, która w tym roku nie należała do najłatwiejszych ze względu na suszę. Podziękował także wszystkim osobom powołanym do pracy w komisji szacującej szkody spowodowane suszą.

Po przemówieniu Wójta Gminy, przy tradycyjnej pieśni ludowej "Plon niesiemy plon" nastąpiło symboliczne przecięcie powrósła oraz ceremoniał dzielenia się chlebem. W trakcie obrzędu żniwnego nastąpiło uroczyste wręczenie Wójtowi bochna chleba. Dokonali tego starostowie dożynek: Bogusław i Marzanna Świątek. Zgodnie z obyczajem, wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani poświęconym chlebem.

W trakcie imprezy odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród za udział w konkursach dożynkowych tj. "Na najładniejsze stoisko dożynkowe", "Na sulikowski kosz dożynkowy" oraz "Najładniejszy wieniec dożynkowy". Organizatorzy zapewnili również szereg atrakcji dla dzieci. Niezwykłym urozmaiceniem okazały się m.in. bezpłatne dmuchańce, malowanie twarzy, warsztaty rękodzielnicze, animatorzy zabawiający najmłodszych.

Wszyscy uczestnicy biesiadowali przy suto zastawionych stołach, mogli skosztować grochówki, pieczonych kiełbasek, pieczonego świniaka, pajdy chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem oraz ciasta. Dodatkowo na każdego uczestnika imprezy czekał ciepły gulasz przygotowany na dużej patelni przez doświadczonego kucharza.

Część artystyczna Święta Plonów była zróżnicowana i dostosowana do preferencji odbiorców w różnym wieku i o odmiennych gustach muzycznych. Była to prawdziwa dawka mieszanki kulturowej-polskiej, ukraińskiej i greckiej. Na scenie w Sulikowie jakie pierwsza wystąpiła Kapela Pogranicze ze Studnisk. Nie zabrakło także występu przedszkolaków, które zachwyciły pięknymi strojami i ciekawą aranżacją układu tanecznego. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowała także grupa taneczna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie. Nie lada atrakcją był pokaz sztuk walki karate, sekcji prowadzonej przez Fabiana Smoleńskiego. Jako kolejny na scenie zaprezentował się Zespół Zbrucz z Ukrainy. Wśród ukraińskich piosenek królowały także polskie dobrze znane szlagiery.  Dla spragnionych rockowo-bluesowych dźwięków wystąpił zespół SALEN z coverami najsłynniejszych piosenek zespołu Dżem i Perfekt. Zabawę do późnych godzin wieczornych w rytmie greckiej muzyki tanecznej zapewniła gwiazda wieczoru grupa Nikos Rusketos & zespół Orfeusz.

Wójt Gminy Sulików serdecznie dziękuje licznie przybyłym rolnikom, mieszkańcom oraz delegacjom wieńcowym za zaangażowanie i udział w gminnych dożynkach. Składa także podziękowania sponsorom, dzięki którym oprawa uroczystości miała tak podniosły charakter, a którymi byli:

Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu, TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej Górze, Maximus Broker Sp. z o.o. w Toruniu,  Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu, IDS-Energetyka Sp. z o.o. w Warszawie, Soley Areca, SAG Elbud Kraków Sp. z o.o., Lafarge - Kopalnia Bazaltu w Sulikowie, Feniksmedia Zawidów.

Projekt "Tradycje ludowe na pograniczu polsko-saksońskim-święto zbiorów" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu  Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również