Oszuści wykorzystują coraz to nowsze sposoby, aby wyłudzić od nas dane. W ostatnich dniach na tysiące skrzynek pocztowych trafiły wiadomości z informacją o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej. Nadawca zawiadamia, że w związku z brakiem możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego, rozpoczyna kontrolę skarbową w siedzibie firmy, a w celu uzyskania dodatkowych informacji odsyła do pliku załączonego do e-maila.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autor wiadomości podszywa się pod pracownika urzędu skarbowego i informuje o zamiarze wszczęcia kontroli i koniecznością wypełnienia dokumentów wymienionych w załączniku. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie są wysyłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej – przestrzega Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, p.o. rzecznika prasowego Izby administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Na pierwszy rzut oka, informacja może wydawać się wiarygodna, ponieważ w treści zawarto sporo odniesień do ustaw, a sam tekst jest napisany w bardzo oficjalnym tonie. Podejrzenie może jednak wzbudzić adres nadawcy, który nie znajduje się w urzędowej domenie „gov.pl”. W przypadku otrzymania takiej informacji należy ją zignorować i w żadnym wypadku nie otwierać załącznika.
Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom - wyjaśnia Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.
Przykład fałszywego e-maila z Urzędu Skarbowego (pisownia oryginalna)
Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy
mgr Barcik Jacek