Zmiana w oświacie w Zgorzelcu
Ogłoszony niedawno ranking miesięcznika "Perspektywy" i "Rzeczpospolitej" to już dwudziesta edycja tego popularnego zestawienia najlepszych liceów i techników w Polsce. Plebiscyt nie pokazuje zapewne wszystkich istotnych dla oświaty aspektów, ale przez specjalistów, a także rodziców uważany jest za istotny miernik potencjału szkół i daje możliwość obiektywnego porównania stanu i poziomu nauczania w danej placówce. Wiadomo, że większe ośrodki są na lepszej pozycji, wiele uczelni patronuje lub nawet prowadzi swoje "własne" szkoły średnie. Ranking Perspektyw pokazuje jednak, że nawet w mniejszych ośrodkach można stworzyć edukacyjne perełki. Niestety nie dotyczy to powiatu zgorzeleckiego. Ostatnie zestawienie pokazuje, że żadna ze szkół powiatowych nie znalazła się w rankingu ogólnopolskim, tzn. w przypadku liceów w 500-tce, a techników w 300-tce.
A jeszcze w 2015 roku LO im. Braci Śniadeckich plasowało się na 175 miejscu, w 2016 było 461, a w 2017 – na 345 miejscu.
Dobra zmiana? Ano tak, bo przecież ruchy kadrowe wśród nauczycieli, a zwłaszcza dyrektorów szkół nie ominęły także naszej powiatowej oświaty. Ktoś powie, że władza Prawa i Sprawiedliwości nie ma znaczenia… A kto powołuje dyrektorów, kto pozwala na uczestnictwo w konkursach i olimpiadach wspomagając finansowo?
– Organ prowadzący!
Wyniki pozostałych szkół ponadgimnazjalnych z powiatu zgorzeleckiego to ewidentnie potwierdzają, wszystkie znajdują się poza głównym rankingiem. Na Dolnym Śląsku też nie wypadamy najlepiej, a szkoda, bo przecież w wyborze szkoły dzieci i ich rodzice kierują się niejednokrotnie właśnie tym zestawieniem. Każdemu zależy, by start ich dziecka na studia nie był obarczony niskim poziomem nauczania w szkole średniej. Tymczasem w powiecie zgorzeleckim…
Link do Rankingu 2018
http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=3718:ranking-liceow-ogolnoksztalcacych-2018&catid=240&Itemid=445&strona=1