NaStyku.pl

Dobra woda z kranu

Zgorzelecka „kranówka” nadaje się do picia! Spełnia takie same wymagania jak w Berlinie, Paryżu, Helsinkach, Madrycie czy Londynie.
Zgorzelecka "kranówka" nadaje się do picia / zdjęcie ilustracyjne
Zgorzelecka "kranówka" nadaje się do picia / zdjęcie ilustracyjne

Jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, bardziej wymagającymi niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Czy braliście kiedyś pod uwagę to, że „kranówka” może stać się alternatywą dla wody butelkowanej? Wiele osób wciąż nie ma zaufania do wody z wodociągu. Dlatego zamiast podstawiać szklankę pod odkręcony kran, wydają mnóstwo pieniędzy na wodę najczęściej w plastikowych opakowaniach. Skąd się wzięła ta nieufność?

Z pewnością narodziła się jeszcze w ubiegłym wieku, gdy normy dotyczące wody pitnej nie były tak restrykcyjne jak teraz. Od tego czasu wiele się zmieniło. Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Dziś mamy w kranach dobrą wodę, a nawet jakościowo lepszą o tej butelkowanej, o czym przekonuje Zbigniew Zdanowicz, Wiceprezes Zarządu PWiK „Nysa” Sp. z o.o.:

Zgorzelecką „kranówkę” można spożywać bez przegotowania. Woda przeznaczona do spożycia dla naszych mieszkańców spełnia wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne oraz organoleptyczne. W niczym nie ustępuje wodom butelkowanym a niejednokrotnie przewyższa ją pod względem ilości cennych minerałów. Nad jakością wody czuwa codziennie nasze laboratorium. Obligatoryjny nadzór nad jakością wody pełni Państwowa Inspekcja Sanitarna, która systematycznie bada jakość wody. Dodatkowo kilka razy w roku woda badana jest przez certyfikowane laboratoria.

PWiK „Nysa” w Zgorzelcu cały czas prowadzi sporo działań inwestycyjnych, których celem jest dbanie o jakość produktu oraz usług. Spółka jest w trakcie opracowywania dokumentacji hydrogeologicznej (badanie zasobów wód podziemnych), przygotowuje także dokumentacje związane z kolejnymi inwestycjami. Firma dba o zrównoważony pobór wód tj. czyszczenie studni, wymiana sieci wodociągowych oraz modernizacja stacji uzdatniania wody. W ostatnich miesiącach oddano do użytku kilka nowych odcinków sieci wodociągowych oraz wymieniono i zmodernizowano stare sieci. Ostatnią zakończoną inwestycją jest sieć i wszystkie nowe przepięcia przy nowo powstałym rondzie położonym przy ulicy Bohaterów Getta.

Nasza firma stara się być dwa kroki z przodu. Wszystkie inwestycje, są wykonywane w oparciu o długoletni plan inwestycyjny oraz aktualną, bieżącą analizę wynikającą z codziennego monitoringu naszych sieci i urządzeń. Staramy się jako Zarząd, aby decyzje inwestycyjne były ukierunkowane na potrzeby klienta, ale także na optymalizację kosztów co przekłada się na cenę jednostkową wody oraz tak bardzo ważną ochronę środowiska – wyjaśnia wiceprezes Zdanowicz.

Woda jest badana na ujęciach wody, w miejscach, w których woda jest wprowadzana do sieci i samej sieci oraz w punktach czerpalnych - mówiąc krótko w kranach. Warto wspomnieć, że dostawca wody nie jest w stanie panować nad stanem higieny każdego kranu. Jego odpowiedzialność za jakość wody ograniczona jest do zewnętrznej sieci przesyłowej. Za jakość wody wewnątrz budynku (tzw. wewnętrzna instalacja za licznikiem głównym) odpowiada zawsze jego administrator.

Do tej pory nie spotkaliśmy się z tym, aby końcowa jakość wody nie spełniała określonych warunków – zaznacza wiceprezes.

Mieszkańcy mają wybór. PWiK „Nysa” uświadamia, że tuż za ścianą, w kranie jest woda równie dobrej jakości, a nawet lepsza niż ta butelkowana. Wystarczy odkręcić kran i zaspokoić pragnienie. Zachęca do czytania składu wody na etykietach i porównanie jej ze składem wody ze zgorzeleckiego wodociągu.

 

Ile minerałów jest w butelce, a ile w „kranówce”?

Woda butelkowana źródlana

Woda z kranu w Zgorzelcu

42,69 mg/l wapnia

44,6 mg/l wapnia

5,62 mg/l magnezu

8,4 mg/l magnezu

9,65 mg/l sodu

34 mg/l sodu

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również