NaStyku.pl

Do apteki z telefonem! E-recepty już obowiązkowe

Stare, papierowe recepty w zasadzie odchodzą już do lamusa. Od dzisiaj lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept (e-recept). Gdzie ich szukać? Co warto wiedzieć o nowym systemie? Sprawdziliśmy!
E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r.
E-recepta obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r.

E-recepta – co to jest?

W skrócie, są to recepty, które otrzymujemy od lekarza drogą elektroniczną. Główną zaletą e-recepty jest to, że nie można jej zgubić ani zniszczyć. Można ją także zrealizować w każdej aptece w Polsce. Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, nowy system ułatwi proces realizacji recept, ograniczy błędy oraz wyeliminuje z obiegu fałszywe i nieczytelne recepty.

Jak działa e-recepta?

e-recepta jak działa

Pacjent otrzymuje e-receptę w jednej z trzech postaci:

  1. papierowy wydruk informacyjny, podobny do papierowej recepty, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne do zrealizowania recepty,
  2. e-maila zawierającego wydruk w formie PDF,
  3. wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.

Pamiętaj, że dwie ostatnie postaci e-recepty można uzyskać tylko, jeśli posiadamy Internetowe Konto Pacjenta. Warto mieć do niego dostęp, ponieważ znajdują się na nim dostępy nie tylko do e-recept, ale również do e-zwolnień.

Internetowe Konto Pacjenta – jak aktywować?

Potrzebujemy do tego profilu zaufanego. Można go założyć przez Internet, np. przez aplikację banku, albo w punkcie potwierdzającym. Po założeniu profilu zaufanego możemy przejść na stronę pacjent.gov.pl i tam zakładamy Internetowe Konto Pacjenta.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Pokazujemy farmaceucie wydruk informacyjny, który otrzymaliśmy od lekarza lub ściągamy na telefon PDF, który otrzymaliśmy w mailu i pokazujemy go farmaceucie albo podajemy PESEL i kod pin z SMS-a.

Jeśli e-recepta zawiera kilka pozycji, leki możemy wykupić w kilku aptekach. Nie potrzebujemy do tego odpisów recepty. W każdej aptece pokazujemy wydruk lub podajemy kod PIN. Warto wiedzieć, że recepty nie trzeba realizować osobiście. Wystarczy, że osoba, która wykupuje dla nas leki posiada wydruk informacyjny, kod PIN lub PDF z e-receptą.

Termin ważności e-recepty

E-recepta ważna jest przez 365 dni. Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki: ich ważność wynosi 7 dni. W przypadku leków odurzających i psychotropowych ważność to 30 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych - 120 dni.

Jeśli lekarz przepisze nam ilość leku na maksymalny czas terapii, czyli 360 dni (w niektórych przypadkach np. 180 dni), a my zrealizujemy receptę np. po 80 dniach, to otrzymamy leki tylko na pozostałe 280 dni. E-recepta jest ważna tylko na czas kuracji.

Co z papierowymi receptami wydanymi przed 8 stycznia 2020 r.?

Receptę papierową można realizować na tych samych zasadach co do tej pory. Tradycyjne recepty będą wystawiane nawet po 8 stycznia 2020 r. 

Kiedy otrzymamy receptę w wersji papierowej?

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

  • w ramach tzw. importu docelowego;
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości;
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.);
  • recept pro auctore (recepty dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepty wystawione dla małżonka lub rodzeństwa osoby wystawiającej) - decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej);
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.
Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również