NaStyku.pl

„Czyste powietrze” w Gminie Zgorzelec

Gmina Zgorzelec włączyła się w obsługę rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli pozyskać pieniądze m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplenie domów.
Podpisanie porozumienia do programu "Czyste Powietrze" / fot. Gmina Zgorzelec
Podpisanie porozumienia do programu "Czyste Powietrze" / fot. Gmina Zgorzelec

10 lipca 2019 r. Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Łukasza Kasztelowicza w sprawie wsparcia działań w realizacji programu „Czyste Powietrze” na obszarze Gminy Zgorzelec.

Pomoc samorządu w realizacji programu jest dobrowolna i gmina nie otrzymuje żadnych środków finansowych na realizację działań. Natomiast z uwagi, że program ma istotny wpływ dla środowiska i zdrowia mieszkańców Gminy Zgorzelec, wójt podjął decyzję o wsparciu działań w tym zakresie – czytamy na stronie internetowej Urzędu Gminy Zgorzelec.

Celem programu priorytetowego „Czyste powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych obiektów mieszkalnych.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie - przyznał Kasztelowicz. - Podpisanie porozumień przez samorządy oznacza ułatwienie i zwiększenie dostępu do miejsc, w których mieszańcy będą mogli uzyskać pełną obsługę składanych wniosków – dodał.

Gmina będzie m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Zajmie się również ich oceną i weryfikacją. Po stronie WFOŚiGW będzie rozpatrywanie wniosków i udzielanie dofinansowania. Już w lipcu pracownicy urzędu Gminy wezmą udział w szkoleniu i będą służyli pomocą mieszkańcom. Od jesieni ubiegłego roku, kiedy program został uruchomiony działają cztery punkty obsługi klienta programu "Czyste Powietrze", prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu w: stolicy regionu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu. 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również