NaStyku.pl

Czy wiesz ile wody zdatnej do picia jest na świecie i dlaczego warto ją oszczędzać?

Ziemia nazywana jest błękitną planetą nie bez powodu. W Układzie Słonecznym to właśnie na Ziemi jest najwięcej wody, która nadaje jej niebieski kolor widziany z kosmosu. Jednak większość wody na naszej planecie to woda słona.
fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Ludzie do życia potrzebują wody słodkiej. A tej jest bardzo mało. Woda zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi. Zaledwie 2,5% jej zasobów stanowią wody słodkie, a tylko 0,6% to wody słodkie będące źródłem wody pitnej.

fot. Shutterstock

Dostęp do bezpiecznej wody pitnej stał się jednym z priorytetów Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

W Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 ONZ wśród 17 celów dostęp do wody został podany jako pozycja 6: Zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi

Wśród działań, które mają zapewnić osiągnięcie tego celu, znajduje się działanie 6.1: Do 2030 roku zapewnić powszechny i sprawiedliwy dostęp do bezpiecznej wody pitnej po przystępnej cenie

Do śledzenia postępów w realizacji tego celu opracowano specjalny wskaźnik, tzw. drabinę wody pitnej.

Drabina wody pitnej składa się z pięciu poziomów:

  1. zarządzana w sposób bezpieczny (safely managed),
  2. podstawowa (basic),
  3. z ograniczonym dostępem (limited),
  4. nieulepszone źródła wody (unimproved),
  5. woda powierzchniowa (surface water).

W 2020 74% światowej populacji (5,8 miliardów ludzi) miało dostęp do tzw. wody zarządzanej w sposób bezpieczny, czyli ulokowanej na terenie obiektu mieszkalnego, dostępnej w razie potrzeby i wolnej od zanieczyszczeń. Pozostałe 2 miliardy osób nie miało dostępu do wody zarządzanej w sposób bezpieczny:

  • 1,2 miliarda ludzi miało dostęp do podstawowych usług w zakresie wody, tj. ulepszone źródło wody w odległości do 30 minut podróży w obie strony,
  • 282 miliony osób z ograniczonym dostępem do wody, tj. ulepszone źródło wody w odległości ponad 30 minut podróży w obie strony,
  • 368 miliony osób pobierających wodę pitną z niezabezpieczonych studni lub źródeł,
  • 122 miliony osób zbierających nieoczyszczoną wodę powierzchniową z jezior, stawów, rzek i strumieni.

Woda z pozabezpiecznych źródeł może być zanieczyszczona odchodami, co może prowadzić do chorób zakaźnych, takich jak cholera, biegunka, czerwonka, wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny czy polio. Ograniczenie chorób przenoszonych przez wodę i rozwój bezpiecznych zasobów wodnych to główny cel publicznej służby zdrowia w krajach rozwijających się.

Z brakiem wody mierzą się głównie państwa azjatyckie i afrykańskie, jednak jak się okazuje krajom europejskim (takim jak np. San Marino, Macedonia, Grecja i Hiszpania) w dłuższej perspektywie czasu również grozi skrajny deficyt wody.

Jak możemy oszczędzać wodę w domu? 

Jest kilka sposobów na to by oszczędzać wodę w domowych warunkach. Niektóre z tych zadań mogą wykonywać również dzieci. 

fot. Shutterstock 

1. Sprawdzaj czy kran jest zakręcony i czy nie kapie z niego woda 

2. Zakręcaj kran podczas myciu zębów. Nalewaj wodę do kubeczka 

3. Warto zrezygnować z ręcznego mycia naczyń na rzecz zmywarki 

4. Długie kąpiele w wannie dobrze zamienić na krótszy prysznic

5. Wykorzystuj wodę kilka razy np. Jeśli skorzystasz z kąpieli, wodę z wanny można użyć np. Do mycia podłóg 

6. Zbieraj deszczówkę do podlewania kwiatów na balkonie czy w ogrodzie 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. UM Zgorzelec

Złote Gody Państwa Krystyny i Wiesława Nowakiewiczów

Życie
piątek, 01 marca 2024, 09:02
W Urzędzie Stanu Cywilnego swoje Złote Gody świętowali Państwo Krystyna i Wiesław Nowakiewiczowie – para, która złożyła swoje przyrzeczenie małżeńskie 50 lat wcześniej.

Zobacz również