NaStyku.pl

Czerwona Księga - najstarsza księga miejska Zgorzelca. Muzeum Łużyckie zaprasza na wykłady

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu ma zaszczyt zaprosić 5 września o godz. 17:00 na wykłady w ramach seminarium i prezentacji projektu badawczego NPRH "Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi".
Czerwona Księga - najstarsza księga miejska Zgorzelca (fot. udostępnione przez Muzeum Łużyckie)
Czerwona Księga - najstarsza księga miejska Zgorzelca (fot. udostępnione przez Muzeum Łużyckie)

Dr Krzysztof Fokt wraz z dr Maciejem Mikułą przybliżą wybrane zagadnienia z badań nad Czerwoną Księgą - najstarszą księgą miejską Zgorzelca (Görlitz), przechowywaną obecnie w Bolesławcu w Oddziale Archiwum Państwowego. Księga ta to niemal kompletny zasób średniowiecznych i wczesnonowożytnych zapisów stanowiących jeden z największych niemieckich zbiorów tego rodzaju, a jednocześnie jest najstarszą niewydaną dotychczas księgą miejską znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.

Znaczenie Czerwonej Księgi dla historii regionu jest ogromne. Liczne miejscowości wschodnich Górnych Łużyc po raz pierwszy były wzmiankowane w tym właśnie zabytku piśmiennictwa, a odmiejscowe nazwiska zgorzelczan z XIII i XIV w. ujawniają rozległość obszaru, z którego młode, prosperujące miasto przyciągało osadników.

Program spotkania :

  • 17:00 - Otwarcie seminarium oraz krótka prezentacja projektu badawczego NPRH "Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi"
  • 17:30-18:00 - wykład dr Macieja Mikuły: Komu służyło prawo w średniowieczu? Refleksje na kanwie najstarszej księgi miejskiej Zgorzelca.

Dr Maciej Mikuła - adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UJ, główny obszar jego zainteresowań to prawo dawne (średniowieczne i nowożytne), szczególnie miejskie.

Celem wystąpienia jest ukazanie - na przykładach wziętych z najstarszej zgorzeleckiej księgi miejskiej - specyfiki prawa w średniowieczu, w niejakim kontraście do realiów współczesnych. W przeciwieństwie do czasów dzisiejszych, nie istniała bowiem w wiekach średnich inflacja prawa, a regulacje prawne wydawano jedynie wtedy, gdy było to naprawdę niezbędne, co wpływało też na większe do nich zaufanie.

  • 18:00-18:30 - wykład dr Krzysztofa Fokta: Czego strzegł smok? - Majątek zgorzeleckich mieszczan w świetle Czerwonej Księgi.

Dr Krzysztof Fokt - pracownik Pracowni Wydawnictw Źródłowych przy Katedrze Historii Prawa Polskiego UJ, główne obszary zainteresowań to: edytorstwo dawnych źródeł prawa, historia Górnych Łużyc i Dolnego Śląska oraz dawne osadnictwo wiejskie. W wystąpieniu przedstawione zostaną główne składniki majątku dawnych mieszczan zgorzeleckich, o których wiedzę czerpać można z zapisków najstarszej księgi miejskiej (Czerwonej Księgi): nieruchomości mieszkalne i gospodarcze, a także różne rodzaje ruchomości.

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Lubań

Policjanci wspólnie z KAS zabezpieczyli nielegalny alkohol i papierosy

Życie
czwartek, 18 kwietnia 2024, 08:52
ubańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Oddział w Zgorzelcu zabezpieczyli 11 litrów alkoholu, około 2 kg krajanki tytoniowej oraz 150 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Zobacz również