Dr Krzysztof Fokt wraz z dr Maciejem Mikułą przybliżą wybrane zagadnienia z badań nad Czerwoną Księgą - najstarszą księgą miejską Zgorzelca (Görlitz), przechowywaną obecnie w Bolesławcu w Oddziale Archiwum Państwowego. Księga ta to niemal kompletny zasób średniowiecznych i wczesnonowożytnych zapisów stanowiących jeden z największych niemieckich zbiorów tego rodzaju, a jednocześnie jest najstarszą niewydaną dotychczas księgą miejską znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.
Znaczenie Czerwonej Księgi dla historii regionu jest ogromne. Liczne miejscowości wschodnich Górnych Łużyc po raz pierwszy były wzmiankowane w tym właśnie zabytku piśmiennictwa, a odmiejscowe nazwiska zgorzelczan z XIII i XIV w. ujawniają rozległość obszaru, z którego młode, prosperujące miasto przyciągało osadników.
Program spotkania :
- 17:00 - Otwarcie seminarium oraz krótka prezentacja projektu badawczego NPRH "Fontes Iuris Lusatiae Superioris Vetustissimi"
- 17:30-18:00 - wykład dr Macieja Mikuły: Komu służyło prawo w średniowieczu? Refleksje na kanwie najstarszej księgi miejskiej Zgorzelca.
Dr Maciej Mikuła - adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UJ, główny obszar jego zainteresowań to prawo dawne (średniowieczne i nowożytne), szczególnie miejskie.
Celem wystąpienia jest ukazanie - na przykładach wziętych z najstarszej zgorzeleckiej księgi miejskiej - specyfiki prawa w średniowieczu, w niejakim kontraście do realiów współczesnych. W przeciwieństwie do czasów dzisiejszych, nie istniała bowiem w wiekach średnich inflacja prawa, a regulacje prawne wydawano jedynie wtedy, gdy było to naprawdę niezbędne, co wpływało też na większe do nich zaufanie.
- 18:00-18:30 - wykład dr Krzysztofa Fokta: Czego strzegł smok? - Majątek zgorzeleckich mieszczan w świetle Czerwonej Księgi.
Dr Krzysztof Fokt - pracownik Pracowni Wydawnictw Źródłowych przy Katedrze Historii Prawa Polskiego UJ, główne obszary zainteresowań to: edytorstwo dawnych źródeł prawa, historia Górnych Łużyc i Dolnego Śląska oraz dawne osadnictwo wiejskie. W wystąpieniu przedstawione zostaną główne składniki majątku dawnych mieszczan zgorzeleckich, o których wiedzę czerpać można z zapisków najstarszej księgi miejskiej (Czerwonej Księgi): nieruchomości mieszkalne i gospodarcze, a także różne rodzaje ruchomości.