NaStyku.pl

Ćwiczenia obronne w Zgorzelcu

Wystrzały, napad terrorystyczny i pożar w zabytkowym budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, poszkodowane osoby... Cała historia to tylko powiatowo-gminne ćwiczenia obronne, ale każdy ze wspomnianych epizodów może zdarzyć się w rzeczywistości.
Policjanci wyprowadzający napastników / fot. KPP Zgorzelec
Policjanci wyprowadzający napastników / fot. KPP Zgorzelec

W środę 29 maja 2019 r. w Zgorzelcu sporo się działo. Wszystko za sprawą powiatowo-gminnych ćwiczeń obronnych, które polegały na zgraniu działań policji, straży pożarnej, ratowników medycznych oraz pracowników cywilnych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Celem było wypracowanie procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Manewry podzielono na kilka epizodów, a każdy z nich był poprzedzony instruktażem. Podczas jednego z nich oficer dyżurny zgorzeleckiej policji otrzymał informację, że w Miejskim Domu Kultury 2 zamaskowane osoby uprowadziły grupę 20 wycieczkowiczów, którzy zwiedzali budynek. Napastnicy żądali uwolnienia z zakładu karnego więźniów podejrzanych o terroryzm. W ramach tego zadania Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu powołała Nieetatową Grupę Realizacyjną*, której zadaniem było zatrzymanie sprawców oraz uwolnienie zakładników przy wykorzystaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa. Zadaniem strażaków było odnalezienie 2 osób, które wcześniej odłączyły się od grupy, ewakuacja pracowników i osób postronnych przebywających w palącym się budynku. Natomiast służby medyczne udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanych w pożarze.

Napastnicy z bronią podczas pojmania zakładników / fot. KPP Zgorzelec

Napastnicy z bronią podczas pojmania zakładników / fot. KPP Zgorzelec

Istotą ćwiczenia było przede wszystkim sprawdzenie umiejętności służb w praktycznym działaniu. I to nie tylko tych podejmujących bezpośrednią interwencję, ale także osób odpowiedzialnych za kluczowe decyzje i kierowanie akcją.

W ćwiczeniach udział wzięli uczniowie klasy mundurowej, którzy na własnej skórze mogli poczuć przynajmniej namiastkę tego jak czuje się zakładnik sterroryzowany przez uzbrojonych napastników. Huk wystrzałów grupy realizacyjnej zrobił na nich ogromne wrażenie. Takie ćwiczenia  są dobrą okazją, aby w praktyce pokazać jak należałoby prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrożenia, a także uświadomić młodzieży i dorosłym, że sytuacje kryzysowe mogą zdarzyć się w każdym miejscu, zarówno w szkole jak i podczas spędzania wolnego czasu – podsumowuje podkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy KPP Zgorzelec.

Funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej / fot. KPP Zgorzelec

*Nieetatowe grupy realizacyjne (NGR) (zwane także grupami szybkiego reagowania lub grupami wsparcia) – formacje policyjne stworzone m.in. w województwach: wielkopolskim i dolnośląskim, funkcjonujące najczęściej w miejskich i powiatowych komendach policji.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. KPP Zgorzelec

Zawidów: Kompletnie pijany kierowca doprowadził do kolizji

Życie
środa, 27 marca 2024, 08:59
Policjanci z Posterunku Policji w Zawidowie zatrzymali 47-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego, który kierował pojazdem marki Mazda pomimo sądowego zakazu i mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Zobacz również