NaStyku.pl

Co zrobić podczas stłuczki? Poradnik

Stłuczki są niestety codziennością, zdarzają się niemal każdego dnia i powołują bardzo duży stres.

Niestety, oprócz sporych nerwów kierowcy muszą też stawić czoła bezradności – większość osób nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji, co powoduje, że nerwy sięgają zenitu. Uczulamy jednak, że nawet w tak trudnej sytuacji należy zachować spokój i przystąpić do prawidłowych działań, dzięki którym szybko rozwiążemy problem. Jak powinniśmy postępować, gdy przydarzy się nam stłuczka? Wszystko wyjaśniamy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Stłuczka – zawsze o tym pamiętaj

 1. Jeśli jest to możliwe i w wypadku nikt nie ucierpiał, należy usunąć pojazd z jezdni, tak by nie utrudniał ruchu innym użytkownikom. Jeśli w wypadku są poszkodowani nie wolno przestawiać pojazdu.
 2. Jeśli w wyniku stłuczki są ranni należy bezzwłocznie wezwać pomoc.
 3. Koniecznie trzeba włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.
 4. W sytuacji, gdy sprawca nie przyznaje się do winy, ucieka z miejsca wypadku, kierowcy nie są w stanie ustalić, kto ponosi winę za stłuczkę lub zostało popełnione przestępstwo – na przykład któryś z kierowców był pod wpływem alkoholu, należy bezzwłocznie wezwać policję.
 5. Gdy kierowcy są zgodni, co do tego, kto ponosi winę za stłuczkę nie ma osób poszkodowanych i nie zostało popełnione przestępstwo nie trzeba wzywać policji. W takiej sytuacji niezbędne jest spisanie oświadczenia.
 6. Oświadczenie musi być sporządzone w prawidłowy sposób, dokument musi zawierać takie informacje jak:
 • imię i nazwisko sprawcy wypadku, jego PESEL, nr i kategoria prawa jazdy, numer polisy OC oraz nazwa ubezpieczyciela,
 • adresy zameldowania obu kierowców i numery rejestracyjne pojazdów, którymi jechali,
 • nr dowodów osobistych obu kierowców,
 • szkic sytuacyjny, data i miejsce zdarzenia,

Warto też przygotować dokumentację fotograficzną, można również  spisać dane kontaktowe świadków zdarzenia. Podpowiadamy, że dobrze mieć oświadczenia w samochodzie — w razie kolizji wystarczy je tylko uzupełnić. Z pewnością zaoszczędzi to Wam wielu nerwów.

 • Gdy już mamy uzupełnione oświadczenia pozostaje zadzwonić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jeśli samochód nie został w znacznym stopniu uszkodzony i możliwa jest dalsza jazda kierowcy mogą się rozstać. Co jednak, gdy auto nie nadaje się do dalszej jazdy? Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają samochody zastępcze lub holowanie samochodu do warsztatu czy w inne bezpieczne miejsce, co jest dużym ułatwieniem.
 • Kolejny krok to przybycie rzeczoznawcy, który oceni powstałe na skutek kolizji szkody i sporządzi wycenę naprawy. Na podstawie kosztorysu rzeczoznawcy zostanie określona wysokość ubezpieczenia, warto więc sprawdzić czy w kosztorysie wszystko zostało uwzględnione.

To najważniejsze kwestie, o których zawsze należy pamiętać. Na koniec wszystkim kierowcom życzymy, aby nigdy nie musieli walczyć z takim problemami.

Jeśli szukasz sprawdzonej i dobrej pomocy drogowej to warto sprawdzić holowanie-zgorzelec.pl

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

zdjęcie ilustracyjne

Sierpniowy weekend na drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 11:28
Przed nami kolejny długi weekend. Wielu z nas tych kilka sierpniowych wolnych dni spędzi poza domem, wypoczywając w różnych częściach Polski. W związku z tym, że duża grupa osób wybierze auto jako środek transportu, ruch na drogach będzie wzmożony.
Policja / zdjęcie ilustracyjne

Pieńsk. Nie żyje 10-latek przygnieciony przez zbiornik z wodą

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 09:37
Nieszczęśliwy wypadek w Pieńsku. Nie żyje 10-letni chłopiec przygnieciony przez zbiornik z wodą. Przyczepa, na której znajdowało się dziecko i beczka z wodą przewróciła się podczas wykonywania manewru zawracania.

Zobacz również