Niestety, oprócz sporych nerwów kierowcy muszą też stawić czoła bezradności – większość osób nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji, co powoduje, że nerwy sięgają zenitu. Uczulamy jednak, że nawet w tak trudnej sytuacji należy zachować spokój i przystąpić do prawidłowych działań, dzięki którym szybko rozwiążemy problem. Jak powinniśmy postępować, gdy przydarzy się nam stłuczka? Wszystko wyjaśniamy poniżej. Zachęcamy do lektury!
Stłuczka – zawsze o tym pamiętaj
- Jeśli jest to możliwe i w wypadku nikt nie ucierpiał, należy usunąć pojazd z jezdni, tak by nie utrudniał ruchu innym użytkownikom. Jeśli w wypadku są poszkodowani nie wolno przestawiać pojazdu.
- Jeśli w wyniku stłuczki są ranni należy bezzwłocznie wezwać pomoc.
- Koniecznie trzeba włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.
- W sytuacji, gdy sprawca nie przyznaje się do winy, ucieka z miejsca wypadku, kierowcy nie są w stanie ustalić, kto ponosi winę za stłuczkę lub zostało popełnione przestępstwo – na przykład któryś z kierowców był pod wpływem alkoholu, należy bezzwłocznie wezwać policję.
- Gdy kierowcy są zgodni, co do tego, kto ponosi winę za stłuczkę nie ma osób poszkodowanych i nie zostało popełnione przestępstwo nie trzeba wzywać policji. W takiej sytuacji niezbędne jest spisanie oświadczenia.
- Oświadczenie musi być sporządzone w prawidłowy sposób, dokument musi zawierać takie informacje jak:
- imię i nazwisko sprawcy wypadku, jego PESEL, nr i kategoria prawa jazdy, numer polisy OC oraz nazwa ubezpieczyciela,
- adresy zameldowania obu kierowców i numery rejestracyjne pojazdów, którymi jechali,
- nr dowodów osobistych obu kierowców,
- szkic sytuacyjny, data i miejsce zdarzenia,
Warto też przygotować dokumentację fotograficzną, można również spisać dane kontaktowe świadków zdarzenia. Podpowiadamy, że dobrze mieć oświadczenia w samochodzie — w razie kolizji wystarczy je tylko uzupełnić. Z pewnością zaoszczędzi to Wam wielu nerwów.
- Gdy już mamy uzupełnione oświadczenia pozostaje zadzwonić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i poinformować o zaistniałej sytuacji. Jeśli samochód nie został w znacznym stopniu uszkodzony i możliwa jest dalsza jazda kierowcy mogą się rozstać. Co jednak, gdy auto nie nadaje się do dalszej jazdy? Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają samochody zastępcze lub holowanie samochodu do warsztatu czy w inne bezpieczne miejsce, co jest dużym ułatwieniem.
- Kolejny krok to przybycie rzeczoznawcy, który oceni powstałe na skutek kolizji szkody i sporządzi wycenę naprawy. Na podstawie kosztorysu rzeczoznawcy zostanie określona wysokość ubezpieczenia, warto więc sprawdzić czy w kosztorysie wszystko zostało uwzględnione.
To najważniejsze kwestie, o których zawsze należy pamiętać. Na koniec wszystkim kierowcom życzymy, aby nigdy nie musieli walczyć z takim problemami.
Jeśli szukasz sprawdzonej i dobrej pomocy drogowej to warto sprawdzić holowanie-zgorzelec.pl