NaStyku.pl

CBŚP uderza w narkobiznes. Rozbito gang przemycający narkotyki z Holandii do Polski

Policjanci z CBŚP zatrzymali 6 osób, które miały należeć do zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Holandii do Polski. Według śledczych, przestępcy mogli wprowadzić na rynek ponad tonę różnych substancji psychotropowych.
Funkcjonariusze zatrzymali 6 osób, w tym kuriera przewożącego do kraju 10 litrów płynnej amfetaminy (fot. CBŚP)
Funkcjonariusze zatrzymali 6 osób, w tym kuriera przewożącego do kraju 10 litrów płynnej amfetaminy (fot. CBŚP)

Z Holandii do Polski

Jak poinformowała rzecznik prasowy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz, zatrzymania są wynikiem kilkumiesięcznego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Wrocławia i tamtejszy wydział Prokuratury Krajowej. Członkowie grupy przestępczej mieli zajmować się przemytem narkotyków z Holandii i rozprowadzaniem ich już na terenie Polski. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani rozprowadzali m.in. kokainę, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz tabletki ekstazy.

W Jędrzychowicach zatrzymano kuriera

Wszystkich sześciu podejrzanych zatrzymano jednocześnie w ubiegły weekend. W Jędrzychowicach, tuż po przekroczeniu granicy, wpadł kurier przewożący 10 litrów pochodzącej z Holandii płynnej amfetaminy. Według śledczych, mogłoby powstać z tego 15 tys. działek dilerskich. W tym samym czasie w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku zatrzymano kolejne osoby – łącznie sześć osób, w tym dwie podejrzane o kierowanie grupą przestępczą.

Zabezpieczono narkotyki warte ponad pół miliona zł

Funkcjonariusze ustalili także adresy magazynów, w których przechowywano narkotyki.

Szacunkowa wartość zabezpieczonych substancji to ponad pół miliona złotych – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. W trakcie przeprowadzonych działań zabezpieczono różnego rodzaju narkotyki przeznaczone do dalszej sprzedaży. Wśród ujawnionych substancji był również prekursor BMK służący do produkcji amfetaminy - dodaje.

Grupa mogła przemycić ponad tonę różnych substancji

Dowody zgromadzone w sprawie pozwoliły na ustalenie, że członkowie gangu wprowadzili łącznie do obrotu ponad jedną tonę marihuany, nie mniej niż 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 tys. sztuk tabletek ekstazy, 5 kilogramów MDMA, 22 litry płynnej amfetaminy oraz nie mniej niż 50 kilogramów metamfetaminy. W toku realizowanych czynności zabezpieczono mienie, w tym gotówkę, pojazdy oraz biżuterię o łącznej wartości szacunkowej 270 tys. zł.

fot. CBŚP

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty 

Zatrzymani usłyszeli w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zarzuty, odpowiednio kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Ponadto niektórym członkom grupy przedstawiono zarzuty związane z wewnątrzwspólnotowym nabywaniem substancji psychotropowych i środków odurzających – informuje prokurator Bialik.

Zastosowane środki zapobiegawcze 

Po wykonanych czynnościach prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 5 podejrzanych, które zostały uwzględnione przez sąd.  Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 90 tys. zł, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktu ze wskazanymi osobami. 

Kontynuacja śledztwa 

Zatrzymania są kontynuacją czynności procesowych podjętych w tym postępowaniu, w wyniku których tymczasowo aresztowano już 4 inne osoby, w związku z podejrzeniem popełniana przez nich czynów zabronionych z art. 258§1 k. k., 56 ust 3 i art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomani.

 

 

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

zdjęcie ilustracyjne

Sierpniowy weekend na drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 11:28
Przed nami kolejny długi weekend. Wielu z nas tych kilka sierpniowych wolnych dni spędzi poza domem, wypoczywając w różnych częściach Polski. W związku z tym, że duża grupa osób wybierze auto jako środek transportu, ruch na drogach będzie wzmożony.
Policja / zdjęcie ilustracyjne

Pieńsk. Nie żyje 10-latek przygnieciony przez zbiornik z wodą

Życie
środa, 14 sierpnia 2019, 09:37
Nieszczęśliwy wypadek w Pieńsku. Nie żyje 10-letni chłopiec przygnieciony przez zbiornik z wodą. Przyczepa, na której znajdowało się dziecko i beczka z wodą przewróciła się podczas wykonywania manewru zawracania.

Zobacz również