NaStyku.pl

CBŚP: Rozbito grupę przerzucającą narkotyki z Holandii do Polski [FILM, ZDJĘCIA]

Zorganizowana akcja CBŚP we Wrocławiu, Legnicy, Zgorzelcu i okolicy. Rozbito gang, który tworzył laboratoria „piko”, plantacje konopi i przemycał narkotyki. 17 osób usłyszało zarzuty. Wśród zatrzymanych jest wrocławski adwokat.
ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI / fot. CBŚP
ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI / fot. CBŚP

W okolicy auto portu „Godzieszów" kierowcy dwóch samochodów ciężarowych przeładowywali ładunki z jednego pojazdu do drugiego. Funkcjonariusze KAS i CBŚP skontrolowali pojazdy. Aria (pies służbowy) oznaczyła zafoliowaną skrzynię transportową. W środku znajdowały się różnej wielkości worki foliowe z suszem roślinnym koloru zielonobrązowego - 18 kg marihuany. Jej wartość rynkowa to ok. 540 tys. zł. Środki odurzające oraz kierowcy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP. W wyniku dalszych działań CBŚP zatrzymano 17 osób.

 

Agresywni i niebezpieczni

Grupę rozpracowali funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia i Poznania. W działaniach pomagali też mundurowi z Krajowej Administracji Skarbowej. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie gangu zajmowali się przemytem narkotyków z Holandii do Polski i na teren innych krajów Unii Europejskiej oraz ich dystrybucją.

Wszystko wskazuje na to, że przestępcy zajmowali się także wytwarzaniem narkotyków, tj.: prowadzeniem plantacji konopi i uzyskiwaniem marihuany oraz tworzeniem laboratoriów metamfetaminy nazywanej „piko”. Członkom grupy zarzuca się również popełnianie przestępstw akcyzowych polegających na wytwarzaniu i handlu wyrobami tytoniowymi bez odprowadzania podatku VAT – informuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zatrzymani byli niebezpieczni i agresywni. W przeszłości byli karani m. in. za czyny związane z obrotem narkotykami, posiadaniem broni i udziałem z zorganizowanej grupie przestępczej.

ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI

Przeszukania na terenie Wrocławia, Legnicy i Zgorzelca

Na terenie Wrocławia, Legnicy, Zgorzelca i okolicznych miejscowości zatrzymano 17 osób. Ujawniono dwie plantacje konopi, przejęto ponad 18 kg marihuany, kokainę oraz metamfetaminę. Na terenie nieruchomości należącej do członków najbliższej rodziny zatrzymanego adwokata odkryto miejsce, w którym przetwarzano do dalszego użytku marihuanę – w sumie 8 kg. W trakcie przeszukań ujawniono również tzw. próby tytoniu o łącznej wadze 19,8 kg i ponad 17,5 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI

Zabezpieczono broń i gotówkę

Potwierdzeniem zbrojnego charakteru działań członków grupy jest fakt, że u trzech osób ujawniono łącznie 4 sztuki broni palnej i naboje w łącznej ilości 87 sztuk. Przeszukania doprowadziły także do zabezpieczenia wielu urządzeń elektronicznych: telefonów, tabletów a także zagłuszarkę GPS oraz dodatkowo wielu części do samochodów marki VW, których wartość jest obecnie szacowana. W miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono pieniądze w gotówce w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych oraz ponad 3 tysięcy euro – mówi prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI 

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym również przemytu znacznych ilości narkotyków z Holandii do Polski kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzania ich do obrotu na ternie Polski kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zatrzymany adwokat usłyszał zarzuty związane z nakłanianiem innej osoby do składania fałszywych zeznań w charakterze świadka w zamian za korzyść majątkową.

ROZBITY GANG TWORZYŁ LABORATORIA NARKOTYKÓW, PLANTACJE KONOPI I PRZEMYCAŁ NARKOTYKI

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 10 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozorów policji połączonych z zakazem kontaktu z określonymi osobami. Ponadto wobec adwokata prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania zawodu.

 

 

Aktualna ocena: 5,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również