W okolicy auto portu „Godzieszów" kierowcy dwóch samochodów ciężarowych przeładowywali ładunki z jednego pojazdu do drugiego. Funkcjonariusze KAS i CBŚP skontrolowali pojazdy. Aria (pies służbowy) oznaczyła zafoliowaną skrzynię transportową. W środku znajdowały się różnej wielkości worki foliowe z suszem roślinnym koloru zielonobrązowego - 18 kg marihuany. Jej wartość rynkowa to ok. 540 tys. zł. Środki odurzające oraz kierowcy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP. W wyniku dalszych działań CBŚP zatrzymano 17 osób.
Agresywni i niebezpieczni
Grupę rozpracowali funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia i Poznania. W działaniach pomagali też mundurowi z Krajowej Administracji Skarbowej. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie gangu zajmowali się przemytem narkotyków z Holandii do Polski i na teren innych krajów Unii Europejskiej oraz ich dystrybucją.
Wszystko wskazuje na to, że przestępcy zajmowali się także wytwarzaniem narkotyków, tj.: prowadzeniem plantacji konopi i uzyskiwaniem marihuany oraz tworzeniem laboratoriów metamfetaminy nazywanej „piko”. Członkom grupy zarzuca się również popełnianie przestępstw akcyzowych polegających na wytwarzaniu i handlu wyrobami tytoniowymi bez odprowadzania podatku VAT – informuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.
Zatrzymani byli niebezpieczni i agresywni. W przeszłości byli karani m. in. za czyny związane z obrotem narkotykami, posiadaniem broni i udziałem z zorganizowanej grupie przestępczej.
Przeszukania na terenie Wrocławia, Legnicy i Zgorzelca
Na terenie Wrocławia, Legnicy, Zgorzelca i okolicznych miejscowości zatrzymano 17 osób. Ujawniono dwie plantacje konopi, przejęto ponad 18 kg marihuany, kokainę oraz metamfetaminę. Na terenie nieruchomości należącej do członków najbliższej rodziny zatrzymanego adwokata odkryto miejsce, w którym przetwarzano do dalszego użytku marihuanę – w sumie 8 kg. W trakcie przeszukań ujawniono również tzw. próby tytoniu o łącznej wadze 19,8 kg i ponad 17,5 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Zabezpieczono broń i gotówkę
Potwierdzeniem zbrojnego charakteru działań członków grupy jest fakt, że u trzech osób ujawniono łącznie 4 sztuki broni palnej i naboje w łącznej ilości 87 sztuk. Przeszukania doprowadziły także do zabezpieczenia wielu urządzeń elektronicznych: telefonów, tabletów a także zagłuszarkę GPS oraz dodatkowo wielu części do samochodów marki VW, których wartość jest obecnie szacowana. W miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono pieniądze w gotówce w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych oraz ponad 3 tysięcy euro – mówi prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym również przemytu znacznych ilości narkotyków z Holandii do Polski kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzania ich do obrotu na ternie Polski kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zatrzymany adwokat usłyszał zarzuty związane z nakłanianiem innej osoby do składania fałszywych zeznań w charakterze świadka w zamian za korzyść majątkową.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 10 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i dozorów policji połączonych z zakazem kontaktu z określonymi osobami. Ponadto wobec adwokata prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania zawodu.